Biblioteka przyjazna osobom z autyzmem

Krosno

2 kwietnia rokrocznie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce na zaburzenia ze spektrum autyzmu choruje ok. 300 tys. osób. Jak wynika z raportu Fundacji JiM „Dostępność przestrzeni publicznej dla osób ze spektrum autyzmu”, tylko 2 proc. rodziców dzieci z autyzmem deklaruje, że spotkało się ze współczuciem ze strony innych, 60 proc z nich mierzy się z krytycznymi spojrzeniami, 46 proc z negatywnymi komentarzami , a 12 proc z agresją.
Trudności wynikające z niepełnosprawności jaką jest autyzm, mają znaczny wpływ na życie codzienne dotkniętych nią osób, dlatego też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie dołączyła do grona bibliotek przyjaznych osobom z autyzmem.
Naszym celem jest pokazanie osobom z autyzmem i ich opiekunom, że biblioteka może być miejscem w którym warto spędzać czas wolny. Biblioteki to także przestrzeń społeczna, która pozwala osobie z autyzmem ćwiczyć się w kompetencjach społecznych.
Wszyscy nauczyciele bibliotekarze podnieśli swoje kompetencje w zakresie obsługi czytelników z autyzmem, przygotowaliśmy także materiały dla osób z autyzmem, które pomogą im odnaleźć się w naszej bibliotecznej przestrzeni.
Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą w otwarciu się na osoby z autyzmem, a osoby z autyzmem i ich bliskich zachęcą do korzystania z bibliotek.

Autor: Katarzyna Materna