Dawne zwyczaje bożonarodzeniowe Podkarpacia

Krosno

Tradycje świąteczne regionu Podkarpacia mają bogatą historię i są wyjątkowe ze względu na zamieszkiwanie na tym teranie m. in Łemków i Bojków.
O wyjątkowości i przywiązaniu do świątecznych tradycji mówiła Pani Karolina Kaleta-Garduła - etnograf z Muzeum Regionalnego w Jaśle na spotkaniu zorganizowanym przez jasielską filię. Zwróciła uwagę, że tradycje, które niegdyś były obecne w podkarpackich domach, zanikają, chociaż wiele spośród nich przetrwało.
Rodzinnym spotkaniom przy wigilijnym stole towarzyszyły nie tylko ulubione tradycyjne potrawy ale również określony sposób zachowania się. Przede wszystkim mieszkańcy zachowują ścisły post do pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie, gdy wszyscy zasiądą do wigilijnego stołu, ale już takie zwyczaje jak: odwiedzanie przez chłopców, zwanych połaźnikami pobliskich gospodarstw, w celu złożenia życzeń ich mieszkańcom,trzymanie w ręku przez całą Wigilię łyżki , zakaz picia wody w Wigilię czy spożywanie kolacji wigilijnej na stojąco i to z jednej miski podczas Wigilii stopniowo zanikają.
Prelekcji towarzyszyła wystawa prac Alicji Antonik „Świąteczne inspiracje”. Autorka prac to znana i ceniona rękodzielniczka, współzałożycielka, a zarazem Prezes zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia Rękodzielników. Artystka bierze udział w przeglądach sztuki ludowej, przeglądach artystycznych oraz okolicznościowych kiermaszach. W swojej pracy używa tylko naturalnych materiałów takich, jak: sznurek, sizal, suszone owoce, drewno, papier czy korek. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i dyplomów oraz została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Kultury Jasielskiej”
Dziękujemy młodzieży z kl. 2 h z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle oraz zainteresowanym tematem czytelnikom za udział w spotkaniu. Wystawę można obejrzeć w jasielskiej Filii do 15 stycznia 2025 r.

Autor: Katarzyna Materna