Ferie 2019 w jasielskiej Filii

Krosno

Podczas ferii zimowych 2019 jasielska Filia zaproponowała dzieciom dwa rodzaje zajęć: „W magicznym świecie Kamishibai” i „Podróż do śnieżnej krainy z małą reporterką Nelą”.

W zajęciach czytelniczych „W magicznym świecie Kamishibai” zorganizowanych 11 lutego 2019 r. wzięli udział wychowankowie Franciszkańskiej Świetlicy „Radosna Przystań” w Jaśle. W czasie spotkania prowadząca Beata Szczepanik zapoznała ich z historią powstania oraz sposobem prezentowania sztuki Kamishibai. Następnie uczestnicy zajęć z dużym zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali dwóch opowieści w konwencji japońskiego teatrzyku: „Szukając Marudka” i „Rower Walentynki”.  Po prezentacji z entuzjazmem zaangażowali się w rozmowę  na temat poznanych bohaterów, ich postaw oraz najważniejszych wartości w życiu człowieka.
W „Podróż do śnieżnej krainy z małą reporterką Nelą” 21 lutego 2019 r. udały się, wraz z Kierownikiem jasielskiej Filii, przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle. Dzieci poznały miejsca, które mała reporterka opisała w książce „Nela na kole podbiegunowym”. Dłużej podczas naszej czytelniczej podróży zatrzymaliśmy się w Grenlandii. Prowadząca przybliżyła przedszkolakom położenie tego kraju, jego mieszkańców i żyjące tam zwierzęta. Następnie przeczytała im opowiadanie o misiu polarnym z książki Anieli Cholewińskiej-Szkolik „Bajki o misiach z czterech stron świata”. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, zadawały pytania, ale też chętnie odpowiadały na pytania prowadzącej. Spotkanie zakończyły zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki kolorowały malowanki tematycznie związane z wysłuchanym opowiadaniem.
Dopełnieniem oferty feryjnej zarówno dla dzieci, jak i młodzieży były dwie ekspozycje książek: „Ferie z książką” i „Walentynki z książką”.

Grażyna Jędryczka

Autor: Katarzyna Materna