Tegoroczne ferie na pewno nie były nudne. Zobaczcie jak było...
Krosno
Dwa dni ferii zimowych przebiegły w naszej bibliotece pod hasłem " Kod Biblioteka - kodujemy w bibliotece". Dzieci z półkolonii zimowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci O. Krosno miały okazję wykonać własnego eko-robota do zadań specjalnych. Dzieci spróbowały swoich sił wykonując zadania praktyczne z elementami kodowania, które w przyjazny sposób wprowadziły ich w świat logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Sterując edu-robotem DOC-a oraz przeglądając za pomocą aplikacji smart karty z robotami weszły w wirtualną rzeczywistość. Porozmawailiśmy także o książkach z zakresu tematyce programowania i kodowania, a także zwiedziliśmy naszą bibliotekę.
Każdy z nas chciałby mieć przyjaciela, który będzie dzielił z nami wspólny świat naszych przeżyć, emocji, dobrych i złych chwil. Czasami trudno jest spotkać taką osobę. W czasie zajęć „Ferie z dobrym przyjacielem” razem z dziećmi z Przedszkola „Motylek” szukaliśmy sposobów na przyjaźń. Wraz z Małym Księciem odpowiadaliśmy na pytania: jak znaleźć bliskiego towarzysza naszych radości i smutków? Jaki powinien być przyjaciel? Co zrobić, żeby przyjaźń była trwała. Zabawy integracyjne, ruchowe, plastyczne sprzyjały nawiązywaniu nowych przyjaźni w grupie.
Brzozów
Podczas tegorocznych ferii brzozowska Filia zorganizowała zajęcia dla przedszkolaków. Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Humniskach uczestniczyły w zajęciach czytelniczych z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. Wraz z sympatycznym misiem o małym rozumku i jego przyjaciółmi przeżywały ciekawe przygody w Stumilowym Lesie. Z uwagą słuchały opowieści „Pierwszy śnieg”, doskonale poradziły sobie także z rozwiązywaniem zagadek i rebusów o Kubusiu i innych bohaterach książeczki.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Brzozowie natomiast przeniosły się dzięki opowiadaniu „Zaczarowana zagroda” A. i Cz. Centkiewiczów do Antarktydy. Na zajęciach poznawały cechy charakterystyczne i zwyczaje pingwinów. Dowiedziały się w jaki sposób pingwiny zdobywają pożywienie, że skrzydła tych ptaków są przystosowane jedynie do pływania, a nie do latania, oraz wielu innych ciekawostek o nich. Z zainteresowaniem oglądały przygotowane dla nich pingwiny z papieru oraz sposób ich wykonania w technice origami.
Jasło
Jasielska Filia zorganizowała zajęcia literacko-edukacyjne dla wychowanków Świetlicy „Promyki” w Jaśle. Wspólnie z Nelą Małą Reporterką udaliśmy się w arktyczną podróż do krainy śniegu i lodu na poszukiwanie niezwykłych zwierząt żyjących w zimnych rejonach świata. Podczas naszej literackiej wyprawy poznaliśmy m.in. lodofokę grenlandzką, piżmowoła arktycznego, niedźwiedzia polarnego, dzikiego psa grenlandzkiego. Dowiedzieliśmy się czym są niedźwiedzie pizzly, jak znaleźć lisa polarnego w arktycznych lasach oraz foki mieszkające u wybrzeży Szkocji. Na dnie mroźnego morza odkryliśmy jak wygląda arktyczna rafa i zwierzęta tam żyjące, takie jak: ukwiał puchowy, jeżowiec biały koralowce, kraby i rozgwiazdy. Spotkanie z Nelą Małą Reporterką dostarczyło uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń i zachęciło do dalszego poznawania naszej planety.
Natomiast w Międzynarodowym Dniu Kubusia Puchatka zorganizowaliśmy zajęcia czytelnicze dla grup Krasnale i Misie z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle. Tematem spotkania były „Urodziny Kubusia Puchatka”. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się kto jest autorem książeczek o tym niezwykłym bohaterze i poznały historię Kubusia Puchatka. Następnie wysłuchały opowiadania pt. „Wielka urodzinowa niespodzianka dla Puchatka”. A na zakończenie rozwiązywały tematyczne zagadki oraz kolorowały malowanki.
Lesko
Na rozmowy o bezpieczeństwie zawsze jest dobry moment, ale zimowe ferie to doskonała okazja, aby poruszyć temat bezpiecznych zabaw na śniegu. Dlatego leska filia PBW w Krośnie wybrała się na spotkanie ze ‘starszakami’ do przedszkola Fotonik w Lesku. Dzieci wymieniły najbardziej ulubione zimowe zabawy. Przy każdej z nich omawialiśmy zasady bezpieczeństwa, którymi należy się kierować, aby nasze harce nie miały przykrych konsekwencji. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” Elżbiety Zubrzyckiej, dzięki której dowiedzieliśmy się, że lód nie zawsze bywa kruchy i zabawy na nim w nieodpowiednim miejscu są niebezpiecznym pomysłem. Podeszliśmy do tematu bardzo poważne, ale zakończyliśmy ‘na słodko’.
Ustrzyki Dolne
W okresie ferii zimowych zorganizowaliśmy konkurs plastyczno-literacki „Babciu, dziadku dobrze, że jesteś” dla podopiecznych Świetlicy środowiskowej Caritas w Ustrzykach Dolnych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dowolną techniką plastyczną kartki z życzeniami dla dziadków. Pięknie wykonane kartki miało przyjemność ocenić jury, które doceniło prace młodych artystów przyznając następujące miejsca :
I miejsce - Olaf Mucha
II miejsce - Karolina Lisowska
III miejsce - Alan Festoso
IV miejsce - Marika Chytkowska
Konkurs był wspaniałą okazją, aby podziękować babciom i dziadkom za ich miłość i troskę, którą okazują nam na co dzień.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastyczno- literackich!