Każdy inny, wszyscy równi – czyli jak rozmawiać z uczniami o niepełnosprawności

Krosno

4 kwietnia nauczyciele sanockich szkół mieli możliwość uczestniczenia w prelekcji Pani Julity Hańskiej-Hnat - realizatorki projektu „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” we współpracy z CFF Czepczyński Family Foundation, która podzieliła się wiedzą i doświadczeniem.
Swoje wystąpienie oparła o książkę  „ABC empatii” autorstwa Wiktora Czepczyńskiego, Żanety Kupczyk i Katarzyny Muzyka-Jacheć, stanowiącą podstawowy element projektu, na bazie której powstał materiał do wykorzystania zarówno w szkole jak i w edukacji domowej.
Publikacja składa się z 12 rozdziałów opowiadających o relacjach między dziećmi zdrowymi a tymi z niepełnosprawnościami, schorzeniami i chorobami. Każdy rozdział poświęcony jest innej niepełnosprawności czy chorobie, takich jak np.: niedosłuch i głuchota, cukrzyca, astma, nowotwory, zespół Downa i in.
Prelegentka bazując na swoim doświadczeniu zdobytym podczas realizowanych z uczniami zajęć i warsztatów skupiła się na  tematach związanych :
  • z likwidacją barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, ze zmianą myślenia i negatywnych postaw wśród dzieci,
  • pokazaniem świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia,
  • wytłumaczeniem w prosty sposób dzieciom na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnieniem związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu.
Wystąpienie wzbogacono o prezentacje publikacji ze zbiorów sanockiej Filii z zakresu biblioterapii ze szczególnym uwzględnieniem tekstów biblioterapeutycznych związanych z tematyką spotkania.

Autor: Katarzyna Materna