„Międzykulturowe Boże Narodzenie” w jasielskiej Filii

Krosno

23 stycznia 2019 r. w jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie odbyła się XI Wieczornica Bożonarodzeniowa pod hasłem „Międzykulturowe Boże Narodzenie”.
Zgromadzoną w czytelni publiczność w atmosferę tych wyjątkowych świąt wprowadzili wychowankowie Franciszkańskiej Świetlicy „Radosna Przystań” w Jaśle, którzy zaprezentowali tradycyjne jasełka. Młodych artystów przygotowały wychowawczynie Katarzyna Bonar i Agnieszka Florko. A kolędom wykonywanym w czasie jasełek akompaniował na gitarze Robert Michałowski. Następnie uczennice z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle zabrały zgromadzonych gości w międzykulturową podróż Bożonarodzeniową. Jeden Bóg, a na świecie bardzo różnie świętuje się pamiątkę Jego narodzin.
Autorka scenariusza – Grażyna Jędryczka zwróciła uwagę, w kilkunastu wybranych krajach na różnych kontynentach, na zwyczaje związane m.in. z przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia, z odbywającymi się w tych dniach Mszami Św., z dekoracją stołu, spożywanymi potrawami, otrzymywaniem prezentów. Międzykulturową podróż rozpoczęliśmy od Afryki, gdzie zwyczaje świąteczne poznaliśmy na przykładzie Kamerunu. Następnie przenieśliśmy się na lodowo śnieżny kontynent, czyli  Antarktydę gdzie święta Bożego Narodzenia wypadają w środku antarktycznego lata. Kolejnymi punktami naszej Bożonarodzeniowej podróży była Australia, Ameryka Północna (USA), Południowa (Brazylia), Azja (Japonia) i Europa. W Europie poznaliśmy ciekawe zwyczaje związane z tymi świętami, jakie panują we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Austrii.   
Następnie uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego opowiedzieli skąd się wzięła choinka, żłóbek, zwyczaj dzielenia się opłatkiem, kolędy i kartki świąteczne. Czytane teksty ubogaciły kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle i uczennic Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle,  z którymi gościnnie wystąpił uczeń Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać m.in. „Kolędy Maryi”, „Cichej nocy” w języku angielskim i polskim, „Tryumfów Króla Niebieskiego”, „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Kolędy dla nieobecnych”, „Cóż to za dziecina” i „Anioł z Bogiem”.  
Jako Kierownik Filii składam gorące podziękowanie wychowawczyniom z Franciszkańskiej Świetlicy „Radosna Przystań” oraz rodzicom dzieci występujących w jasełkach, że zgodzili się aby ich pociechy przedstawiły je w naszej bibliotece. Podziękowanie za przygotowanie uczniów składam również polonistkom: Ewie Łąckiej z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle i Małgorzacie Kłusek z II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Szczególne podziękowania składam wychowankom Świetlicy i młodzieży ponadgimnazjalnej za wkład pracy i zaangażowanie w nasze Bożonarodzeniowe przedsięwzięcie. Dziękuję również uczniowi II Liceum Ogólnokształcącego  w Jaśle za pomoc techniczną przy oprawie muzycznej Wieczornicy.

Grażyna Jędryczka

Autor: Katarzyna Materna