Krosno
Jak ocalić Ziemię? Pod takim hasłem odbyły się zajęcia propagujące zachowania ekologiczne. Dzieci z półkolonii zimowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krośnie szukały rozwiązań, jak pomóc naszej planecie, jak ograniczyć skutki globalnego ocieplenia. Poznały prostą metodę 5 kroków do bycia bardziej EKO. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki, quizy, grały w koło fortuny oraz wysłuchały opowiadania „Morze plastiku” ze zbioru "Ekobajki prosto z natury : nieoczywiste opowiadania utrwalające nawyki ekologiczne"(aut. Magdalena Ledwoń).
Zajęcia uświadomiły dzieciom, że powinniśmy szanować środowisko i wszystkie żywe stworzenia, a nasz styl życia ma duży wpływ na naturę i naszą planetę.
Podopieczni Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci uczestniczyli w zajęciach literacko-czytelniczych w naszej bibliotece . Na dobry początek dzieci obejrzały teatrzyk "Pani Zima" na podstawie baśni Braci Grimm, następnie uczestniczyły w zabawach i grach czytelniczych. Nasi wyjątkowi goście poznali bibliotekę także od „kuchni” zaglądając do miejsc niedostępnych na co dzień dla czytelników. Każde dziecko wykonało kulę śnieżną , która będzie niezapomnianą pamiątką.
Brzozów
Ferie to doskonała okazja aby poznawać mroźne krainy oraz przypominać dzieciom o zachowywaniu bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. W tym roku brzozowska Filia na literacką wyprawę w rejony koła podbiegunowego zabrała dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Brzozowie. Razem z Małą Reporterką Nelą oraz jej książkami „Nela na Kole Podbiegunowym” i „Nela i polarne zwierzęta” wyruszyliśmy na poszukiwanie niezwykłych zwierząt żyjących w tych zimnych rejonach świata. Podczas naszej przygody poznaliśmy m. in. niedźwiedzia polarnego, lisa polarnego, renifera oraz fokę grenlandzką.
O bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych rozmawialiśmy natomiast z dziećmi z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Brzozowie. Jak należy się zachowywać podczas zabaw na lodzie przypominaliśmy przedszkolakom czytając wspaniałe „bajki wychowajki” Barbary Słomińskiej „Kostka i Brunek ratują dużego Sławka” oraz „Jazda figurowa” Barbary Supeł.
Podczas naszych feryjnych spotkań nie zabrakło także gier i zabaw czytelniczych, w których dzieci chętnie wzięły udział.
Jasło
6 lutego zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Jaśle do magicznej krainy baśni. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie najpiękniejsze baśnie tj. „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia”, „Kot w butach”. Przedszkolaki miały również okazję sprawdzić swoją znajomość bajek i baśni poprzez rozwiązywanie zagadek i zabawy czytelnicze. Każdy mały czytelnik wykonał pracę plastyczną „Moja ulubiona postać z baśni”. Nasze spotkanie było świetną okazją do popularyzowania czytelnictwa oraz poznania uniwersalnych wartości baśni, jak również wzmocnieniu poczucia własnej wartości i lepszego zrozumienia otaczającej rzeczywistości.
7 lutego razem z wychowankami Franciszkańskiej Świetlicy „Radosna Przystań” udaliśmy się w „Literacką podróż przez karnawał czyli zapustne zwyczaje i obrzędy”. Naszym rozmowom towarzyszyła książka Andrzeja Karczmarzewskiego „Ludowe obrzędy doroczne w Polsce południowo-wschodniej”. Staropolskie, karnawałowe zwyczaje , a szczególnie te związane z tłustym czwartkiem wzbudziły bardzo żywe zainteresowanie dzieci. Stąd słodki, pączkowy poczęstunek i wspólne zdjęcie w maskach karnawałowych były jak najbardziej na miejscu.
8 lutego wyruszyliśmy z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle na literacką wyprawę na Biegun Północny. Z Nelą Małą Reporterką poszukiwaliśmy niedźwiedzia polarnego, ale po drodze spotkaliśmy też inne zwierzęta żyjące na Arktyce. Podczas zajęć mali odkrywcy dużo uwagi poświecili zwyczajom największego drapieżnika lądowego - niedźwiedzia polarnego. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały również opowiadania Anieli Cholewińskiej-Szkolik "Lekcja pływania" ze zbioru "Bajki o misiach z czterech stron świata". Ta ciepła historia uczy dzieci empatii, przyjaźni i tolerancji. Swoje emocje i wrażenia przedszkolaki oddały w pięknie wykonanych pracach plastycznych dotyczących tematu zajęć.
Ustrzyki Dolne
Na czas beztroskich ferii ustrzycka filia zabrała przedszkolaków z grupy Motylki z SP w Ustjanowej Górnej w książkową podróż do świata muzyki. Baje i baśnie czytane przy akompaniamencie dźwięków wygrywanych przez małych ,,muzyków’’ przeniosły wszystkich w iście bajkową rzeczywistość. Świat jest pełen dźwięków, a wiele z nich znalazło swoje odbicie w pracach plastycznych dzieci. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Lesko
Tegoroczne ferie były wspaniałą okazją do spotkań z dziećmi z Przedszkola Wesoły Ludek w Lesku. Pierwsze ze spotkań ‘Święto radości, czyli budowanie pewności siebie u dzieci’ poświęciliśmy na rozmowę o tym, co naprawdę w życiu jest ważne, czyli polubienie siebie i innych. Zajęcia odbyły się na podstawie opowiadania Sean’a Covey „Taki, jaki jestem” z książki „7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie”. Miały na celu uświadomić maluchom, że różnice między nami, to powód do radości, a nie smutku czy zazdrości. Że warto pielęgnować to co nas odróżnia od innych, bo jaki smutny byłby nasz świat gdybyśmy byli tacy sami.
Drugie nasze spotkanie dotyczyło smoków. "O smokach słów kilka" przeczytaliśmy w książeczce Wojciecha Widłaka „O smoku spod Wawelu”, bo wszyscy wiedzą co się z nim stało, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego skąd się ten smok tam wziął. Przy okazji przypomnieliśmy sobie imiona i krótkie losy innych smoków występujących w bajkach. Na zakończenie naszego spotkania dzieci otrzymały kolorowanki smoki.