Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Filiach

Krosno

Filia w Brzowie
Brzozowska Filia PBW w Krośnie przyłączyła się do akcji wspólnego czytania „Nad Niemnem” razem z uczniami klasy 5 technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie.
12 września czytaliśmy w bibliotece wybrane fragmenty powieści.
11 września na zaproszenie Burmistrza Brzozowa, Muzeum Regionalnego, Brzozowskiego
Domu Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej wzięliśmy udział w akcji Narodowego Czytania w  pięknym brzozowskim Parku Jordanowskim.

Filia w Lesku
W tym roku leska Filia PBW w Krośnie włączyła się w Narodowe czytanie „Nad Niemnem” wraz z uczniami 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Lesku. Korzystając z pięknej jesiennej aury i sprzyjających okoliczności przyrody (doskonale wpisujących się w barwne opisy natury w powieści), w atmosferze piknikowej, wspólnie przeczytaliśmy fragmenty utworu.

Filia w Jaśle
Jasielska Filia PBW w Krośnie przy PZPW w Rzeszowie po raz kolejny zorganizowała Narodowe Czytanie we współpracy z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Uroczystość  odbyła się  w przepięknej scenerii Pałacu Sroczyńskich w Jaśle.
Fragmenty powieści czytali: Monika Kulik-Marek- dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Rolak, Grażyna Jędryczka i Beata Szczepanik – nauczyciele bibliotekarze jasielskiej Filii PBW w Krośnie, uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 6 w Jaśle wraz panią Lucyną Kuźniarską nauczycielem języka polskiego, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle wraz z nauczycielem języka polskiego panią Małgorzatą Kłusek, słuchacze Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle.
Spotkanie uświetniły występy uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki m.in. „Jest takie miejsce…”, „Nauczmy się żyć obok siebie”, „Białe róże”, „Biały krzyż” i „Nic dwa razy”.
W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie tego czytelniczego przedsięwzięcia.

Filia w Sanoku
W tym roku sanocka Filia wzięła udział w Narodowym czytaniu wraz z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Świetlik” , uczniami klasy I Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku oraz Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” w Sanoku.

Filia w Ustrzykach Dolnych
W 12. odsłonę Narodowego Czytania ustrzycka filia włączyła się wraz z seniorami Dziennego Domu Pomocy "Akademia Bieszczadzkiego Seniora" w Ustrzykach Dolnych. Wraz z literackimi bohaterami Korczyńskich i Bohatyrowiczów przenieśliśmy się na Kresy, malowniczo opisane przez Elizę Orzeszkową w „Nad Niemnem”.
Wspólnej lekturze towarzyszyła pieśń „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”, która 
przywołana została na kartach tej XIX – wiecznej powieści.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy medal z logo Narodowego Czytania 2023 oraz gromkie prawa za krzewienie piękna naszego języka ojczystego. 
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.

Autor: Katarzyna Materna