Narzędzia WEB 2.0 w pracy bibliotekarza - relacja

Krosno

21 listopada 2018 roku nauczyciele bibliotekarze mieli okazję uczestniczyć w konferencji zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie pt. „Narzędzia WEB 2.0 w pracy bibliotekarza”.
Głównym prelegentem był Grzegorz Gmiterek, doktor bibliologii i informatologii, adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego , autor wielu publikacji  m.in. „Biblioteka w środowisku społecznościowego Internetu: biblioteka2.0”,„Aplikacje mobilne nie tylko w bibliotece”.
Referent prezentował szereg nowatorskich rozwiązań w zakresie korzystania z narzędzi mobilnych w pracy bibliotekarza oraz wprowadzania nowych usług w bibliotekach. Zwrócił szczególną uwagę na funkcjonowanie i postrzeganie biblioteki w Internecie i mediach społecznościowych.
W trakcie konferencji dr Gmiterek dzielił się wiedzą na temat polskich i zagranicznych bibliotek cyfrowych, serwisów o książkach, aplikacjach mobilnych wykorzystywanych w pracy bibliotekarza oraz zaawansowanych wyszukiwarkach. Zachęcał do korzystania z wielu interesujących narzędzi do tworzenia stron, blogów, prezentacji online, infografik oraz serwisów do archiwizowania treści dostępnych w sieci.
Uczestnicy zapoznali się również z ofertą e-usług Podkarpackich Bibliotek Pedagogicznych zaprezentowanych przez Panią Katarzynę Maternę tj. zdalne wypożyczenia książek, internetowe zamawianie skanów i kserokopii, zapis do biblioteki z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP, internetową rezerwację komputerów oraz możliwość zgłaszania propozycji zakupowych. Następnie Pani Romualda Wojnar zapromowała akcję „Weź wypożycz, weź przeczytaj” czyli nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
               
S. Szklarska

Autor: Katarzyna Materna