9 maja odbyło się wyjątkowe wydarzenie – uroczyste otwarcie wystawy „Dr Feliks Tokarski (1868-1949) – lekarz, społecznik i spółdzielca. 120. rocznica powstania w Jedliczu pierwszej placówki służby zdrowia”.
Otwarcia dokonali Romualda Wojnar, Wicedyrektor PBW w Krośnie oraz Marek Wiatr – prawnuk doktora Tokarskiego, artysta, śpiewak, malarz. Marek Wiatr, pomysłodawca wystawy podziękował bibliotece za zaangażowanie w realizację projektu, który przywraca pamięć o jego wybitnym lekarzu : „To nie tylko wystawa, to podróż w czasie” – mówił Marek Wiatr - Dzięki zachowanym dokumentom i przedmiotom możemy dotknąć historii, która kształtowała naszą teraźniejszość.”
Specjalne podziękowania popłynęły w stronę Remigiusza Janochy, autora treści merytorycznych, który zebrał unikalne materiały pochodzące z archiwów w kraju i za granicą. Dzięki temu na wystawie możemy oglądać nie tylko fotografie rodzinne, ale również dokumenty (studia, służba wojskowa, działalność społeczna). Z bogatych zbiorów rodzinnych pochodzą autentyczne narzędzia medyczne z lat 1900-1945, a nawet czako paradne oficera armii austriackiej należące do Feliksa Tokarskiego.
Feliks Tokarski to postać nietuzinkowa – lekarz, społecznik, pionier. Jego pacjentką była sama Maria Konopnicka. Marek Wiatr w krótkiej opowieści przybliżył losy pradziadka, podkreślając, jak ważna jest pamięć o takich ludziach: – „To był świat, który odszedł, ale jego wartości wciąż są aktualne”.
Otwarcie wystawy uświetniła prelekcja dr nauk medycznych Józefa Oberca, który zabrał gości w historyczną podróż przedstawiając największe zdobycze medycyny od przełomu XIX i XX wieku, po współczesność.
Wspomnieniami podzielił się także dr Bolesław Rygiel, który znał syna Feliksa Tokarskiego, Zygmunta - kontynuatora lekarskich tradycji rodzinnych.
Dziękujemy licznie zgromadzonym gościom za uczestnictwo i wszystkie ciepłe słowa dotyczące naszego wydarzenia oraz p. Markowi Wiatrowi za wspaniałą wsółpracę.
Wystawę można oglądać do 29 maja.
To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wyglądała praca lekarza ponad sto lat temu i poznać człowieka, który zmieniał świat wokół siebie.