„O wolność waszą i naszą”. Polacy w Bitwie o Anglię na podstawie lektury Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”

Krosno

W sanockiej filii PBW 10 czerwca odbyły zajęcia biblioteczne w oparciu o książkę Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Uczestnikami zajęć byli uczniowie kl. 7 b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku, którzy już wcześniej zapoznali się z lekturą „Dywizjonu 303” oraz jej ekranizacją -  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa" , filmem w reżyserii Denisa Delicia.
Inspirowany bestsellerową książką Fiedlera film o bohaterstwie Polaków w bitwie o Anglię stał się przyczynkiem do dyskusji: książka – film oraz przekazu polskiej historii we współczesnym kinie.  
Spotkanie w bibliotece rozpoczęła prezentacja filmu dokumentalnego "Dywizjon 303”, który przedstawiał kulisy powstania  elitarnej polskiej jednostki lotniczej w ramach Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii oraz historie polskich pilotów,  walczących pod angielskim niebem w 1940 r. Legendarne dokonania pilotów tego Dywizjonu były dla Polaków źródłem otuchy dawniej i powodem do dumy współcześnie. Zebrani w bibliotece zapoznali się też z wybranymi fragmentami książki.
Na zakończenie spotkania uczniowie poznali sylwetkę sanockiego gen. Ludwika Krempa, pilota walczącego w Dywizjonie 304, jednego z niewielu podkarpackich bohaterów biorącego udział w bitwie o Anglię. Należący do elitarnego grona pilotów, generał był postacią niezwykłą. Dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” towarzyszyły mu przez całe jego długie życie. Podsumowaniem zajęć była dyskusja na temat dwóch światów: rzeczywistego ukazanego w książce i wykreowanego w filmie przez reżysera i aktorów.

Autor: Katarzyna Materna