Na dwa tygodnie przed obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu uczniowie kl. 5c Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie odwiedzili brzozowską Filię PBW w Krośnie, gdzie mieli okazję uczestniczyć w sesji edukacyjnej „Kultura i religia Żydów” przygotowanej przez panią Jolantę Śnieżek, nauczyciela konsultanta krośnieńskiego Oddziału PCEN.
Szabas, Sądny Dzień, Rosz ha-Szana, Chanuka czy Kuczki to święta które do II wojny światowej były częścią naszego pejzażu kulturowego. Współcześnie wciąż obchodzone przez religijnych Żydów w Izraelu i diasporze zgodnie z tradycyjnym kalendarzem, w naszym kraju są już tylko echem we wspomnieniach ludzi takich jak ocalała z Holokaustu Lucia Retman z Hajfy.
Prócz potraw, obrzędów, nakazów i zakazów związanych z obchodami poszczególnych świąt, uczniowie poznali też tak istotne dla tradycyjnej kultury żydowskiej pojęcie koszerności czyli reguły i zasady przygotowania i spożywania posiłków. „Przeżyli” atak zimy w Jerozolimie. Zasiedli do szabasowej uczty.
Dużym zaskoczeniem dla młodych słuchaczy była data żydowskiego nowego roku, który według wciąż obowiązującego w Izraelu kalendarza księżycowo-słonecznego przypada we wrześniu lub w październiku. Obecnie mamy 5783 rok od stworzenia świata. Niespodzianką były także niektóre, trudne według nich do przyjęcia, ograniczenia jak m. in. zakaz używania wszelkich urządzeń elektronicznych w czasie szabasu.
To spotkanie z hebrajską tradycją, w przeddzień bolesnego wspomnienia tragedii Szoah, pozwoliło uczestnikom spojrzeć na naszych dawnych sąsiadów i współczesnych mieszkańców Izraela nie tylko z perspektywy tej tragedii, ale przede wszystkim przez pryzmat bogactwa wciąż żywej, sięgającej kilku tysiącleci kultury.