Ocalała z Zagłady - sesja edukacyjna w Brzozowie

Krosno

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w brzozowskiej Filii PBW w Krośnie odbyła się sesja edukacyjna pt.: „Opowiem wam o Luci Retman”, którą poprowadziła pani Jolanta Śnieżek - nauczyciel konsultant z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Oddział w Krośnie.
Zgromadzona w bibliotece młodzież z klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie poznała historię Luci Retman, pochodzącej z Dynowa, młodej żydowskiej dziewczyny, której wojenne i powojenne losy mogłyby posłużyć za scenariusz filmu.
Luci Retman z domu Grunspan przed wybuchem wojny mieszkała w Leżajsku. Lata wojny, to czas tułaczki młodej dziewczyny. Po wyjeździe z Leżajska przebywała początkowo we Lwowie, później znalazła schronienie w Lubaczowie. Z pomocą polskiej rodziny Pomorskich (odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata) oraz dzięki niezwykłej odwadze i determinacji przeżyła wojnę pracując prawie trzy lata w „paszczy lwa”-  w berlińskiej fabryce amunicji.
Po wojnie wyjechała do Palestyny, gdzie pracowała dla izraelskiego rządu Open University i Yad Vashem. W 2017 roku wydała wspomnienia pod tytułem „Perły albo życie”.
Okazywała Polakom wdzięczność za uratowanie jej życia. Wielokrotnie przyjeżdżała na Podkarpacie biorąc udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Holokaustu i Sprawiedliwych.
Ta ocalała z Zagłady, niezwykła kobieta była niestrudzoną orędowniczką dobrych relacji polsko-izraelskich, opartych na prawdzie i szacunku do drugiego człowieka..

Autor: Katarzyna Materna