Otwarcie wystawy „Rękodzieło naszą pasją” i spotkanie z autorkami prac w jasielskiej filii

Krosno

15 maja 2019 r. w jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie odbyło się otwarcie wystawy prac Elżbiety Brej i Beaty Żychowskiej „Rękodzieło naszą pasją”.
Współorganizatorem wydarzenia było Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle bowiem autorki prac  to słuchaczki  tej szkoły na kierunku  terapeuta zajęciowy. Sylwetki twórczyń zgromadzonej publiczności przybliżyły: wychowawczyni Monika Kulik-Marek i nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Rolak.
Elżbieta Brej mieszka w Osobnicy. Jest żoną i mamą. We wrześniu 2018 roku rozpoczęła naukę w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Terapeuta zajęciowy to zawód w jakim chce pracować po ukończeniu szkoły. Jak sama powiedziała „chce pomagać ludziom i jednocześnie robić to co kocha”.
W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem, przy którym relaksuje się i wycisza. Każda wykonana praca sprawia jej wielką radość i satysfakcję. Rękodzieło – jak mówi twórczyni – „…mimo, że często uważane za niemodne – uczy  pokory i ogromnej cierpliwości, uświadamia, iż każdy z nas jest w stanie wyczarować coś z niczego”. Należy do Stowarzyszenia Jasielskich Rękodzielników. Bierze udział w różnych okolicznych kiermaszach. Swoje prace wykonuje  z juty, sznurka, muliny, kawy, gipsu, mas utwardzanych, łupinek pistacji i innych darów natury. Tworzy także bransoletki z makramy. W każdą robioną rzecz wkłada całe swoje serce kierując  się przy tym słowami: ''Rób coś na 100%, albo nie rób tego wcale”.
Pani Beata Żychowska mieszka w Woli Cieklińskiej.  Jest mamą dwójki maluchów. Malowaniem oraz rękodziełem interesuje się od zawsze. Jej ulubioną metodą pracy jest technika decoupage. Wykonuje nią szkatułki, ramki, świeczniki i wiele innych pięknych rzeczy. Od niedawna próbuje nowych technik zdobnictwa, których uczy się w jasielskim „Medyku”. Wykonuje również prace ze sznurka, gipsu oraz ozdoby na drewnie. Dzięki swojej pracy łączy przyjemne z pożytecznym.  Jej motto brzmi: „ Naucz się takiego zawodu, który będziesz lubił, a nigdy więcej nie będziesz musiał pracować”.
Podczas spotkania gościnnie zaprezentowała swoją życiową pasję, czyli pisanie ikon Dominika Jędrzejczyk-Wielgosz, absolwentka Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2017 r. ukończyła kierunek higienistka stomatologiczna w jasielskim „Medyku” i w tym zawodzie pracuje, a w wolnych chwilach pisze ikony, w które wkłada całe swoje serce i talent.
Miłym dopełnieniem wizualnej uczty był występ wokalny Karoliny Giers, uczennicy „Medyka” z kierunku technik usług kosmetycznych.
W drugiej części spotkania zgromadzona publiczność obejrzała prace i miała okazję do indywidualnych rozmów z artystkami.
Przepiękne prace zachwyciły wszystkich bowiem są one nie tylko efektem misternej pracy twórczyń, ale przede wszystkim to rezultat ich niezwykłego talentu. Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy Filii do 15 czerwca b.r.
 
Grażyna Jędryczka
Małgorzata Rolak (Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle)

Autor: Katarzyna Materna