Relacja z obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w krośnieńskich filiach PBW

Krosno

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, to wydarzenie, którego nie może zabraknąć w bibliotecznym kalendarium. Wszystkie filie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie przygotowały niezwykłe, czytelnicze spotkania dla dzieci. Celem naszych inicjatyw jest zachęcanie dzieci do codziennego czytania nie na stopnie i odpytywanie, ale dla własnego samorozwoju.
A oto nasza relacja : 

Filia w Ustrzykach

Do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania ustrzycka filia PBW w Krośnie zaprosiła uczniów klasy IV  Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Ustrzykach Dolnych. W ramach akcji uczniowie czytali fragmenty wybranych przez siebie książek m.in. ,,Bajki, które uczą jak żyć’’…, ,,Od Morza do morza’’…,’’Szary domek’’ , ‘’Hulajnoga na smocza wyspę’’ . Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród czwartoklasistów. Za aktywy udział w zajęciach z okazji Dnia Głośnego Czytania  wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek

    

Filia w Sanoku

W Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania wzięli udział uczniowie klasy 8 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku. Specjalnie na tę okazję wybrano lekturę Renaty Piątkowskiej „Która to Malala”. Książka oparta jest na faktach autentycznych, opowiada historię Malali Yousafzai najmłodszej  na świecie laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Malala otrzymała ją w 2014 roku za działalność na rzecz edukacji dziewcząt i ochrony praw dziecka w Pakistanie. Dobór lektury skłonił młodych ludzi do rozmowy na temat praw człowieka.

    

Filia w Brzozowie

Podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania brzozowska Filia PBW w Krośnie gościła w świetlicy Szkoły Podstawowej w Bliznem i w Przedszkolu Samorządowym Nr 1 w Brzozowie.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Brzozowie miały okazję posłuchać wybranych opowiadań ze zbiorku „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel  i książki „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” Justyny Bednarek.
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Bliznem uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym poświęconym dobroci i pomaganiu innym. Wysłuchali tekstu opowiadania „Dobroć czyli opowieść o mocarzu Michale” Natalii Usenko ze zbioru „12 ważnych opowieści : polscy autorzy o wartościach”. Celem spotkania było kształtowanie właściwych postaw szlachetności i zaangażowania społecznego u dzieci.

    

Filia w Jaśle
 
Jasielska Filia przygotowała zajęcia online dla przedszkolaków z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 Przedszkola Miejskiego nr 13 w Jaśle. Spotkanie odbyło się w trzech grupach: Słoneczka, Krasnale i Misie.  Dzieci wysłuchały pogodnych i pięknych wierszy o rodzinie, które pomagają w zrozumieniu pojęcia rodziny i wyjątkowości każdego jej członka.
Gościliśmy również w Bajkowym Prywatnym Przedszkolu w Jaśle, gdzie po raz szósty, zorganizowano imprezę z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.  Jasielska Filia podczas tego wyjątkowego Dnia włączyła się do głośnego czytania przedszkolakom w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

  

Filia w Lesku
 
W tym wyjątkowym dniu w magiczny świat bajek zaprosiła leska filia dzieci z Niepublicznego Przedszkola Fotonik. Przedszkolaki wysłuchały bajek ze zbioru „Zaczarowane bajki” Agnieszki Prochoń oraz opowiadania „Miłość, czyli nic się nie stało” Marcina Przewoźniaka z książki pt. „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”.

Autor: Katarzyna Materna