Rodzina Ulmów – biblioteczne kalendarium wydarzeń

Krosno

12.09
PBW w Krośnie

„Ulmowie – zdali egzamin z człowieczeństwa”
pod tym tytułem odbyła się lekcja biblioteczna, w której udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie. Zajęcia niosły ze sobą uniwersalne przesłanie solidarności z prześladowanymi oraz heroicznej postawie zarówno samych beatyfikowanych jak i wszystkich, którym przyszło żyć w tych trudnych czasach.



14.09, 20.09
Filia w Ustrzykach Dolnych

"Rodzina Ulmów droga do świętości "- pod takim tytułem ustrzycka filia przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych, w których wzięły udział : klasa II Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w  oraz kl. 8 SP nr 1 w Ustrzykach Dolnych.
Założeniem lekcji było ukazanie, jak wyglądały relacje polsko-żydowskie w czasie Holokaustu, jak wielką ofiarę składali ci, którzy pomagali Żydom. Jak wielkim heroizmem wykazywali się Polacy w wielu miejscach w Polsce, pomagając swoim żydowskim braciom, pomimo kary śmierci, której przykładem jest historia rodziny Ulmów.


18.09-4.10
PBW w Krośnie

„Ulmowie – zdali egzamin z człowieczeństwa” to tytuł wystawy zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie. Ekspozycja, której motywem, przewodnim był wkład Polaków w niesienie pomocy  ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej została podzielona na trzy bloki tematyczne: „Żydzi na Podkarpaciu”, „Holokaust”, „Ulmowie”. Wystawa była udostępniona oglądającym od 18 września do 4 października. Odwiedzili ją m. in. uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Bronisława Markiewicza.


21.09
Filia w Jaśle

„Ulmowie - bohaterska rodzina z Podkarpacia”- w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez Filię w Jaśle wzięli udział wychowankowie Franciszkańskiej Świetlicy „Radosna Przystań” w Jaśle.
W temat wprowadził uczestników krótki film „Samarytanie z Markowej. Historia Rodziny Ulmów” oraz opowieść o początkach II wojny światowej w naszym regionie z uwzględnieniem wsi Markowa, z której pochodzili Ulmowie. Zajęciom o życiu codziennym bohaterskiej Rodziny i zbrodni na niej dokonanej towarzyszyła wystawa zbiorów bibliotecznych dot. tematu.


27.09
PBW w Krośnie

„Rodzina Ulmów – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”
pod takim tytułem odbyło się spotkanie z uczniami  kl. IV Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie. Miało ono na celu przedstawienie heroicznej postawy rodziny, która nie zważając na niebezpieczeństwo  utraty życia ukrywała Żydów podczas II wojny światowej. Było próbą odpowiedzi na pytanie o sens i granice człowieczeństwa w życiu każdego z nas.



10.10
PBW w Krośnie

"Ulmowie - Błogosławieni Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" – konferencja zorganizowana przez PCEN w Krośnie we współpracy z PBW W Krośnie była niezwykłą lekcją na temat tego czym jest miłosierdzie i wiara w życiu człowieka oraz jakie znaczenie odgrywa niezłomny sprzeciw wobec zła. Konferencji towarzyszyła wystawa zbiorów bibliotecznych przygotowana przez nauczycieli BPW w Krośnie.
Wystawa dołączona została od oferty wystaw do wypożyczenia dla zainteresowanych szkół.



17.10
PBW w Krośnie

„Sprawiedliwi wśród narodów świata. Cena życia” – lekcja otwarta przeprowadzona przez p. dr Ewę Bereś – nauczyciela metodyka PCEN, przybliżyła uczniom dzieło Rodziny Ulmów. Lekcji odbywającej się w Sali konferencyjnej PBW towarzyszyła wystawa zbiorów „Ulmowie – zdali egzamin z człowieczeństwa”


25.10
Filia w Brzozowie

„Cena życia”- film dokumentalny opowiadający o tragicznych losach Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej koło Łańcuta, ukrywających w swoim domu ośmioro Żydów wprowadził uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie w temat zajęć przygotowanych przez nauczycieli brzozowskiej Filii.
W dokumencie  świadkowie, krewni i sąsiedzi opowiadają o małżeństwie Ulmów, ich życiu, pasjach, wierze oraz tragicznej śmierci.
W czasie zajęć omówiono różnorodne formy pomocy Żydom ze strony polskiego społeczeństwa w czasie niemieckiej okupacji oraz konsekwencje jakie ponosili pomagający. Młodzież mogła także zapoznać się z dostępnymi w bibliotece materiałami traktującymi o dniach zagłady, losach ocalonych i tych którzy z narażeniem życia starali się ich ratować.
Zwrócono też uwagę na jedyną w okupowanej Europie tajną organizację, powstałą w ramach Polskiego Państwa Podziemnego pod kryptonimem „Żegota”. Jej cywilni konspiratorzy ryzykując życiem, ocalili co najmniej kilka tysięcy żydowskich współobywateli.

Autor: Katarzyna Materna