„Samorozwój i samodoskonalenie to nie strata czasu”

Krosno

Ferie, których wyczekuje każdy uczeń, gwarantują wiele czasu wolnego. Można je spędzić na wiele sposobów, a przy tym odetchnąć od ciężkiej nauki. Można je poświęcić również na samorozwój, na samodoskonalenie.

7 rzeczy, które warto zrobić dla własnego samorozwoju:
1.         Miej cele i świadomość tego, po co je realizujesz
2.         Wdrażaj dobre nawyki
3.         Miej swych mistrzów
4.         Czytaj książki
5.         Słuchaj podcast
6.         Rozmawiaj z inspirującymi ludźmi
7.         Monitoruj swoje postępy
W wypożyczalni PBW w Krośnie prezentowane są materiały biblioteczne pt.:” Samorozwój i samodoskonalenie to nie strata czasu” .
Po co nam i czym jest samoświadomość?
Samoświadomość jest umiejętnością i własnością, bez której nie istniejemy. To zasada myślenia. Posługiwanie się własną refleksyjnością, samoświadomością staje się umiejętne, gdy rozwija się jej poznanie.
Samorozwój (samorealizacja) nie może być zadaniem wykonywanym na zlecenie pochodzące
z zewnątrz. Jej sens polega m.in. na tym, że człowiek przy całej świadomości zewnętrznych uwarunkowań, w których przebiega jego życie, ma jednak poczucie, że jest autorem tego życia i że jest za nie odpowiedzialny. Podstawą takiego stosunku do samego siebie i do swego życia jest świadomość możliwości dokonywania wyborów dotyczących własnych czynów oraz świadomości podejmowania konkretnych decyzji w życiu codziennym. Można bowiem spojrzeć na własne życie jako na proces dokonywania kolejnych wyborów.
W każdym momencie możliwe jest dokonanie wyboru posuwającego człowieka naprzód i przyczyniającego się do realizacji wartości albo wyboru cofającego człowieka na drodze rozwoju jako osoby.
Mamy nadzieję, że prezentowane pozycje m.in. na temat kreatywnego myślenia i działania, poradniki poświęcone osobistemu rozwojowi utwierdzą nas w przekonaniu, że samorozwój
i samodoskonalenie to nie strata czasu.

Autor: Katarzyna Materna