Sztuczna inteligencja w pracy nauczyciela bibliotekarza - przegląd wybranych aplikacji

Krosno

Za nami kolejne spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy, które odbyło się 16 kwietnia 2024r. Tym razem temat naszego spotkania dotyczył narzędzi opartych o sztuczną inteligencję i ich wykorzystanie w pracy nauczyciela bibliotekarza.
Najpopularniejsze słowo i zjawisko ubiegłego oraz trwającego roku to bez wątpienia sztuczna inteligencja, która zrewolucjonizowała i usprawniła wiele obszarów ludzkiej działalności, a także otworzyła nowe możliwości i rozwiązania dla edukacji. Skoro sztuczna inteligencja dynamicznie zwiększyła swoje wpływy w wielu aspektach życia, biblioteki także powinny to wykorzystać.
Podczas spotkania prelegentki Anna Reiss-Hejnar i Sabina Szklarska omówiły najpopularniejsze i najbardziej przydatne aplikacje, które mogą wykorzystać nauczyciele bibliotekarze np. chat GPT, chat Gemini, chat BING, Kreator obrazów MS oraz narzędzia SI w Canvie ( magiczne multimedia oraz Dall-e). Przedstawiono także obszary wykorzystania SI w bibliotekach tj. generowanie i analizowanie treści zawartych w zasobach bibliotecznych, rekomendacje czytelnicze, komunikacja w bibliotece, bezpieczeństwo informatyczne i ochrona danych, planowanie lekcji bibliotecznych, animacja czytelnictwa i inspiracje do zajęć oraz marketing i promocja biblioteki i jej usług.
 

Autor: Katarzyna Materna