Tydzień Bibliotek 2019 w Brzozowie

Krosno

Podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w brzozowskiej Filii zorganizowano zajęcia dla młodzieży szkoły podstawowej i ponadgimnazjalnej. Przeprowadzone 9 maja zajęcia dla uczniów klasy 7 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzozowie „Moje ślady w internecie, co się dzieje z danymi w sieci” poświęcone były ochronie danych osobowych. W trakcie ćwiczeń i dyskusji uczniowie mogli dowiedzieć się czym są dane osobowe, w jakich sytuacjach je chronić oraz czym jest kradzież tożsamości. Omawiając temat, szczególny nacisk położono na zagrożenia jakie w tym względzie niesie powszechne korzystanie z Sieci. Tu dane osobowe najłatwiej udostępnić, rozpowszechnić, a także wykraść i bezprawnie wykorzystać. Dlatego celowym było zalecenie uczniom ostrożności w tym komu i w jakim celu je ujawniają.
Uczniowie klasy 1 Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie uczestniczyli w zajęciach „Biblioteka na kliknięcie”, podczas których zapoznali się z ofertą e-usług Podkarpackich Bibliotek Pedagogicznych. Dowiedzieli się jak zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki bez wychodzenia z domu, jak zamówić skan i kserokopię dokumentów dostępnych w bibliotece oraz jak zarezerwować komputer.
W bibliotece przygotowano także ekspozycję zbiorów „Książkowy zawrót głowy”, zawierającą propozycje literatury dla dzieci i młodzieży. ​

Elżbieta Szul

Autor: Katarzyna Materna