O tym co można robić latem na wsi u dziadków, o słoniu, który nadmiernie przechwalał się oraz o smokach polskich, i nie tylko, rozmawialiśmy z dziećmi podczas wakacyjnych zajęć z książką, zorganizowanych przez brzozowską Filię PBW.
W jeden z lipcowych poranków zabraliśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Brzozowie do świata niezwykłych, mitycznych stworzeń – smoków. Smoki, zajmowały wyobraźnię ludzi od starożytności aż po dzień dzisiejszy, o czym świadczy chociażby groźny tolkenowski Smaug czy sympatyczna smoczyca Ela ze Shreka.
My na potrzeby naszego spotkania przywołaliśmy kilkanaście tych fantastycznych stworów, z setek opisanych i świetnie zilustrowanych w „Księdze smoków polskich” i czterotomowej „Księdze smoków świata” autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali. Nie mogło oczywiście zabraknąć wśród nich rodzimego Smoka Wawelskiego, warszawskiego Bazyliszka, Żmija, Meluzyny, czy też Gryfa. Znalazło się też miejsce na takie dziwadła jak skandynawskie Fanfir i Nidhogg, aztecki Quetzalcoatl i perska Szahmaran. Szczególną uwagę dzieci przyciągnęła litewska opowieść o nieszczęśliwej miłości smoka Żaltisa do pięknej Egle i chińska legenda o powstaniu życzliwego ludziom Smoka Wodnego. Były pytania, emocje i rozważania czy smoki naprawdę istniały.
W sierpniu w trakcie spotkania z dziećmi z Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Brzozowie, dzięki książce „Mądre bajki: przyjaźń” Agnieszki Antosiewicz, poznaliśmy przygody Toli i Julka podczas ich pobytu u babci na wsi. Te „Koszmarne wakacje” okazały się dla nich pełne atrakcji i ciekawych przygód.
Podczas naszego spotkania dowiedzieliśmy się także jaki przykry wypadek zdarzył się pewnemu słoniowi, który uważał się za najlepszego i najpiękniejszego. Do czego zaprowadziło słonia Maciusia częste przeglądanie się w wodzie sadzawki, i kto pomógł mu wyjść z kłopotów, dowiedziały się dzieci słuchając opowiadania „O pewnym słoniu” ze zbioru „Czytanki sylabowe z obrazkami” Anny Sójki. Z przedszkolakami rozmawialiśmy również o tym jak dzieci spędzają tegoroczne gorące lato, rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki oraz wykonaliśmy „wakacyjną” pracę plastyczną, której motywem przewodnim był czynny wypoczynek na tle przyrody.
Czytelnicy Filii w Brzozowie mogli także podziwiać zaprezentowane na wystawie pt. „Plecione fantazje” prace z makramy, wykonane przez Katarzynę Terchę-Frankiewicz i jej córkę Tosię Frankiewicz.