„Wisząca małpa” czyli Godzina wychowawcza z książką.

Krosno

Niecodzienna lekcja wychowawcza z książką miała miejsce w gościnnych murach zaprzyjaźnionej z sanocką Filią biblioteki szkolnej, a jej główną bohaterką została „Wisząca małpa”.
Na spotkanie z debiutem literackim Juliusza Machulskiego zaprosiliśmy młodzież  II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. Reżyser , producent filmowy i scenarzysta znany był do tej pory z m. in. takich filmów jak „Vabank”, „Kiler”, „Vinci”. Teraz do tego musimy dorzucić jeszcze : pisarz. Debiut literacki w wieku dojrzałym, ale jak to u Machulskiego,  z poczuciem humoru i wspaniale zarysowanym tłem polityczno-obyczajowym. Kryminał z zagadką zamkniętego pokoju przeniósł nas do epoki PRL-u, doskonale oddając jej klimat, nastrój, wydźwięk w każdym swoim detalu. W tle książki historia  Europy oraz szpiegów działających na terenie Polski, w tym Mosadu a pośrodku tego  wszystkiego małpa, w dodatku martwa. Uczniowie zgodnie orzekli , że to gotowy materiał na film.
I być może rzeczywiście go zobaczymy, bo podobno prawa do ekranizacji już zostały sprzedane. Młodzież również zaprezentowała zwoje wybory czytelnicze od fantasy, science fiction, powieści biograficzne aż po beletrystykę.
Godzina wychowawcza w bibliotece tuż przed upragnionymi wakacjami to wspaniała promocja czytania książek dla przyjemności, według swoich preferencji. Pozwólmy młodzieży pobuszować między półkami i niech sama decyduje co czytać.

Autor: Katarzyna Materna