X obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w PBW w Krośnie

Krosno

24 stycznia 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach X obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.Dni pamięci poświęcone ofiarom holokaustu służą głębszemu przybliżeniu zagłady Żydów  mieszkańcom naszego regionu, a w szczególności młodzieży.
Gościliśmy  dzisiaj Pana Macieja Rędziniaka  z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, z wykładem pt.”Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”.
Prowadzący przedstawił chronologicznie rozwój antysemityzmu w Niemczech w latach 20-tych  i 30 –tych XX wieku. Wyjaśnił  młodzieży  znaczenie terminu holocaust. Termin Holocaust pochodzi z łaciny kościelnej: słowo holocaustum jest adaptacją greckiego holókauston („spalony w całości”), od czasownika holo-kautóo („spalam ofiarę w całości”). Pierwotnie był to termin religijny oznaczający ofiarę całopalną. Pochodzący z hebrajskiego termin Szoa (hebr. שואה – całkowita zagłada, zniszczenie) nie odwołuje się do pozytywnego, religijnego znaczenia całopalenia. W Polsce używa się również terminu Zagłada.
W szerszym znaczeniu termin ten bywa używany w odniesieniu do ludobójstwa innych, prześladowanych grup etnicznych, narodowych i społecznych oraz więźniów politycznych w niemieckich obozach koncentracyjnych.
Przypomniał, że ponad milion Polaków podczas II wojny światowej brało udział w ratowaniu ludności żydowskiej. Wielu z nich poniosło za to śmierć.
W drugiej części uczestnicy spotkania obejrzeli film „Historia Kowalskich”. Film nawiązuje do zbrodni popełnionej przez Niemców w Starym Ciepielowie i Rekówce. Jesienią 1942 roku Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukrywali swoich  sąsiadów Żydów przed okupantami. 6 grudnia 1942 roku o świcie oddział żandarmerii otaczył domy Polaków, podejrzewanych o ukrywanie Żydów.
Film jest wstrząsającą historią kilku polskich rodzin, które, by ocalić swoich sąsiadów - polskich Żydów, naraziło na śmierć życie własnych dzieci.
Wykład uzupełniała wystawa zbiorów bibliotecznych zatytułowana „Historia Żydów na przestrzeni wieków”, którą można oglądać w sali konferencyjnej Biblioteki do 27 stycznia 2018 r.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z II LO w Krośnie oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie razem na opiekunami - nauczycielami historii.

Oprac. Krystyna Biernacka

Autor: Katarzyna Materna