XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w jasielskiej Filii

Krosno

Jasielska Filia czynnie włączyła się w obchody największego dorocznego święta czytelniczego jakim jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Zgodnie z jego tegorocznym hasłem „Sportowcy czytają dzieciom.
Wychowanie przez sport i czytanie” przygotowaliśmy teksty związane z ruchem, biblioteką i książką. Były to m.in. wiersze: S. Kopiec „Zawody”, „Miś sportowiec” i „W bibliotece” (z książki S. Bacewicz „Wiersze i inscenizacje dla przedszkolaków na cały rok”), B. Tory „Zawody sportowe”, E. Szelburg-Zarembiny „Książka” i opowiadanie P. Bourgeois, B. Clark „Franklin gra w piłkę nożną”.
4 czerwca 2019 r. w ramach tej akcji nauczyciele bibliotekarze jasielskiej Filii czytali wraz z wychowankami i opiekunami z Franciszkańskiej Świetlicy „Radosna Przystań” w Jaśle. Do czytania włączyła się również poetka regionalna Halina Urban.  Przedsięwzięcie to połączone było z realizowanym od kilku lat w bibliotece cyklem „Czytanie łączy pokolenia”. Poetka przeczytała kilka autorskich wierszy z tomiku dla dzieci „Moja wierszolandia”. Natomiast wychowankowie Świetlicy, zainspirowani zajęciami z Kamishibai, w których wcześniej uczestniczyli w jasielskiej Filii, przygotowali do wiersza B. Tory inscenizację w własnoręcznie wykonanej skrzynce butai. Ponadto zaprezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Na zakończenie Kierownik Filii przedstawiła dzieciom książkę O. Könnecke „Sport to jest to”, która przybliża młodemu czytelnikowi przeróżne rodzaje sportu. Po spotkaniu w bibliotece odbyły się zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu w ogrodzie franciszkańskim.
5 czerwca 2019 r. Kierownik jasielskiej Filii wzięła udział w głośnym  czytaniu „Lokomotywy” J. Tuwima podczas IV Pikniku Czytelniczego „Bajkowa podróż Lokomotywą Juliana Tuwima”. Organizatorem Pikniku  w Parku Miejskim było Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle.
Z kolei 7 czerwca 2019 r. Kierownik jasielskiej Filii czytała przedszkolakom z Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle Oddział na Rejtana. Dzieci wykazały duże zainteresowanie czytanymi tekstami i aktywnie uczestniczyły w dyskusji. Po rozmowie dzieci rozwiązywały zagadki, których tematem były książki oraz dyscypliny sportowe.
 
Grażyna Jędryczka

Autor: Katarzyna Materna