Zachować w pamięci – wirtualny spacer kulturalny”

Krosno

„Zachować w pamięci – wirtualny spacer kulturalny” - pod takim tytułem zrealizowaliśmy cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I-IV z Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku. Celem zajęć była popularyzacja wiedzy o regionie oraz krzewienie jego tradycji i bogactwa kulturowego.
Cykl składał się z 3 części: „Wirtualne muzea podkarpackie”, „Co wiem o regionie i gdzie o tym szukać” oraz „Aplikacja e-Biblioteki Pedagogiczne”. Do przeprowadzenia części pierwszej zajęć zaproszono pana Witolda Wasyliszyna – nauczyciela fotografii w ZS nr 5 w Sanoku, który przedstawił w jaki sposób powstają wirtualne ścieżki spacerowe po podkarpackich muzeach oraz przybliżył zasady i tajniki fotografowania zabytków i eksponatów muzealnych.
Część drugą zajęć poświęcono wyszukiwarkom tematycznym i dziedzinowym, w których można znaleźć informacje na temat regionu.
Cały cykl uzupełniała prezentacja e-usług Podkarpackich Bibliotek Pedagogicznych, w tym aplikacji mobilnej do obsługi konta czytelnika w systemie bibliotecznym Prolib.

Wirtualny spacer nie zastąpi nam chęci zwiedzania w realu, ale z pewnością pozwoli młodym ludziom zaspokoić ciekawość, rozbudzić chęć poznawania własnego regionu i wyposaży ich w umiejętności pozwalające sprawnie wyszukiwać informację na dany temat.

Autor: Katarzyna Materna