Zajęcia czytelnicze „Jak to drzewiej na Gody bywało”

Krosno

13 grudnia brzozowska Filia PBW gościła online w świetlicy Szkoły Podstawowej w Bliznem. Spotkanie dotyczyło dawnych zwyczajów okresu Adwentu i Bożego Narodzenia.
Dzieci poznały znaczenie i wyjątkowe bogactwo ludowych obrzędów tego czasu, ze szczególnym uwzględnieniem obyczaju wigilijnego.
Zobaczyły podłaźniczki, światy i pająki. Dowiedziały się m.in. dlaczego w dzień Wigilii starano się niczego nie pożyczać, dla kogo tak naprawdę pozostawiano wolne miejsce przy wigilijnym stole i co oznaczały pod nim gospodarskie żelazne narzędzia. Komu zanoszono po wieczerzy kolorowe opłatki i co robił w kącie izby wielki zbożowy ”dziad”. Po co ciskano kutią o powałę i okładano się łyżkami po głowach przy jedzeniu kapusty.
O tych i o wielu innych zapomnianych już dziś zwyczajach opowiedzieliśmy czerpiąc z „Dzieł” Oskara Kolberga, „Roku polskiego” Zygmunta Glogera „Polskich obrzędów i zwyczajów dorocznych” Barbary Ogrodowskiej i przywołując w pamięci zwyczaje lokalne. Wszystko okraszone odpowiednim materiałem ilustracyjnym stanowiło dobre wprowadzenie w atmosferę nadchodzących Świąt.
 

Autor: Katarzyna Materna