1 SIERPNIA 2020 R. – 76. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Przemyśl

1 sierpnia 1944 r. o 17.00 - tzw. godzinie „W”, z rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” wybuchło powstanie warszawskie. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Powstanie, pierwotnie zaplanowane na kilka dni, upadło dopiero po 63 dniach walki. Był to niezwykły zryw całego społeczeństwa. Oprócz mężczyzn w powstaniu uczestniczyły także kobiety i dzieci - najmłodszy uczestnik walk, Jerzy Szulc ps. Tygrys, miał 10 lat.

W wyniku powstańczej zawieruchy zginęło ponad 16 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Mimo klęski powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych i najchwalebniejszych wydarzeń okresu II wojny światowej. Polacy zademonstrowali w nim dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak ­ Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny kurier z Warszawy, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS” /Link do strony IPN/.

W kolejną rocznicę tego ważnego wydarzenia, zachęcamy wszystkich do oddania czci powstańcom poprzez uczestnictwo w obchodach rocznicowych oraz przypominanie sobie faktów historycznych m.in. w oparciu o literaturę dostępną w naszej bibliotece.

Przypominamy również o możliwości zdalnego wypożyczania książek (z dostawą pod wskazany adres) oraz zamawiania skanów fragmentów wybranej literatury (z dostawą na adres e-mail lub miejsce w chmurze).

Autor: Elżbieta Krupa