23 kwietnia 2022 - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Przemyśl

To święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego twórcą był dziennikarz z Walencji, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel Andres. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętym Jerzym.  Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano kobiety w tym dniu czerwonymi różami, symbolizującymi krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki  nie istniałby.

Zgodnie z definicją słownikową PWN prawa autorskie (ang. copyright, symbol: ©)  to: część prawa własności intelektualnej zawierająca przepisy wydane z myślą o ochronie interesów twórców i dotycząca stosunków prawnych związanych z tworzeniem, korzystaniem z utworów i ich ochroną. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać zbyte. Prawa majątkowe są zbywalne i dziedziczne; wygasają z upływem czasu określonego przepisami prawa, w Polsce trwają przez czas życia twórcy i z reguły 50 lat po jego śmierci lub opublikowaniu utworu. W Polsce od 1994 obowiązuje ustawa O prawie autorskim i prawach pokrewnych. W celu  poszerzenia wiedzy uczniów na temat prawa autorskiego zachęcamy nauczycieli do skorzystania z proponowanych materiałów dydaktycznych dostępnych na stronach:

Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane są  w Polsce wydarzenia promujące czytelnictwo, książek i ochronę  własności intelektualnej.

Lubaczowska filia w ramach promocji książki i czytelnictwa przygotowała Escape room pt. Biblioteczne skarby, wykonany w aplikacji Genial.ly. Jest to doskonałe narzędzie  do interaktywnego projektowania. Umożliwia tworzenie m.in.: prezentacji, interaktywnych obrazów, przewodników, oraz filmików wideo. Dużą zaletą Genial.ly jest różnorodność oferowanych możliwości, takich jak: duża baza darmowych mediów, niebanalne szablony oraz rozbudowane funkcje elementów interaktywnych i animowanych.
Podczas tworzenia prezentacji i filmików w genial.ly można wykorzystać krzyżówki, quizy oraz gierki edukacyjne, utworzone przy pomocy innych dostępnych w sieci aplikacji, takich jak np. learningapps, quizizz. Można również wykorzystać kody QR. Genial.ly umożliwia również importowanie prezentacji z Power Pointa. Aplikacja dostępna jest po zalogowaniu się na platformie genial.ly. Dzięki niej można uatrakcyjnić przekazywane na lekcjach treści z różnych dziedzin wiedzy. Zapraszamy do wspólnej zabawy w poszukiwaniu bibliotecznego skarbu i zachęcamy nauczycieli do wykorzystywania nowoczesnych technologii w pracy dydaktycznej.

Autor: Lucyna Zabrońska, Wiesława Olchowy