29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Przemyśl

Tradycyjnie, 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Z tej okazji odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 6 w Przemyślu, by w klasie III A przeprowadzić zajęcia czytelnicze pt. Być najlepszą wersją samego siebie! – rozwijanie potrzeby świadomej pracy nad swoim charakterem w nawiązaniu do fragmentów „Małej encyklopedii Domowych Potworów” Stanislava  Marijanovićia.

Podczas zajęć uczniowie słuchali oraz czytali wybrane fragmenty wspomnianej książki. Wraz z nauczycielką prowadzącą lekcję analizowali tekst i zastanawiali się, które z opisanych potworów mieszkają w ich domu, klasie i w nich samych. Następnie dzieci podjęły próbę dokonania własnej samooceny i określenia swoich zalet oraz wad - czyli cech których nie lubią, które przeszkadzają im w życiu i źle wpływają na kontakty społeczne w rodzinie czy wśród rówieśników. Okazało się, że niektóre cechy są jednoznacznie dobre lub złe, a ocena innych zależy od sytuacji i ich „nasilenia”. Np. osoba „wesoła” może być postrzegana pozytywnie lub negatywnie - jeśli śmieje się i żartuje zawsze, nawet w sytuacjach, które wymagają skupienia i powagi. W toku dyskusji dzieci doszły też do wniosku, że nad swoimi cechami charakteru można pracować i w ten sposób wzmacniać to, co w nas dobre, a umniejszać to, co złe. Na koniec uczniowie indywidualnie próbowali nazwać swojego „wewnętrznego potworka”, narysować go i ewentualnie „rozstać się z nim” poprzez symboliczne podarcie kartki.

Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze, za co pani Katarzynie Doniek – Wychowawcy klasy III A i wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy.

Na koniec pragniemy zaznaczyć, że choć Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania minął, my w kolejnych dniach będziemy spotykać się z uczniami szkół, które wyraziły chęć współpracy z nasza biblioteką i … czytać, czytać, czytać tak długo i często, jak tylko dzieci i nauczyciele będą chcieli słuchać. I tak na przykład już w przyszłym tygodniu poczytamy o domowych potworach w kolejnych klasach SP nr 6 oraz SP nr 1 w Przemyślu. Już nie możemy się doczekać! 

Autor: Elżbieta Krupa