65 LAT MINĘŁO…

Przemyśl

„Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia,
kierują nasz wzrok w stronę przebytej drogi.
[Christian Schulz]

    W ubiegłym roku przypadła 65. rocznica istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu. Z przyczyn od nas niezależnych nie udało się dotychczas uczcić urodzin naszej Jubilatki. Nie mogliśmy jednak pozwolić, aby tak ważna karta z historii biblioteki przeszła bez echa…

    W konsekwencji uroczyste obchody jubileuszowe odbyły się 14 czerwca 2018 r. Było to wielkie święto nie tylko obecnych i emerytowanych pracowników biblioteki, ale również całego środowiska oświatowego miasta Przemyśla oraz województwa podkarpackiego.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli:

  • Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego,
  • Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty,
  • Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla,
  • Jan Pączek - Starosta Przemyski.

    Wśród honorowych gości, którzy przybyli na spotkanie, znaleźli się m.in.:

PRZEDSTAWICIELE WŁADZ RZĄDOWYCH I SAMORZĄDOWYCH

Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, Piotr Pilch - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Robert Choma - Prezydent Miasta Przemyśla, Marek Kudła - Wicestarosta Przemyski, Andrzej Huk - Wójt Gminy Przemyśl, Robert Bal - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, Janusz Zapotocki - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, ks. Mieczysław Rusin - ProboszczParafii Archikatedralnej w Przemyślu p.w. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP, ks. prof. dr hab. Stanisław Haręzga;

PRZEDSTAWICIELE URZĘDÓW

Beata Kot - Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Bernadeta Jasińska - Kierownik przemyskiego oddziału Wydziału Jakości i Zarządzania EdukacjąKuratorium Oświaty w Rzeszowie, dr Barbara Pelczar Białek - Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Bogusław Śnieżek - Kierownik Oddziału Edukacji Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Magdalena Balawender - Główny specjalista Oddziału Edukacji Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Elżbieta Tarnawska - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Janusz Łukasiewicz - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

    Ponadto obecni byli przedstawiciele przemyskich parlamentarzystów, placówek oświatowych, naukowych, kulturalnych oraz związków zawodowych i stowarzyszeń.

    Spotkanie otworzyła przemówieniem okolicznościowym Halina Ukarma – Dyrektor PBW w Przemyślu. Następnie zabrali głos nasi honorowi goście. Gratulacjom nie było końca… Zostały również odczytane pisma nadesłane od tych, którzy z ważnych przyczyn służbowych nie mogli przybyć na uroczystość. Pamiętali o nas m.in: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Andrzej Matusiewicz - Poseł RP, Wojciech Bakun – Poseł na Sejm RP, Anna Żarów– Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, Halina Róg – Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu.

    Wydarzenie było okazją do przypomnienia historii PBW w Przemyślu oraz zaprezentowania jej dorobku. Zebrani obejrzeli reportaż filmowy ukazujący dzieje biblioteki. Zostały w nim przywołane te karty z przeszłości placówki, które stworzyły fundamenty do kreślenia planów na przyszłość. Przywołano w nim również nazwiska osób, które miały znaczący wpływ na współczesny kształt Jubilatki.

    Głównym punktem programu była konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom czytelnictwa dzieci i młodzieży szkolnej. Wiedzą i doświadczeniem z tego zakresu, jako pierwszy, podzielił się z uczestnikami Paweł Pienkiewicz z AKME SZKOLENIA w Gliwicach – psycholog, trener warsztatu, treningu interpersonalnego, terapeuta systemowy i rodzinny, logoterapeuta, a także certyfikowany coach. Wygłosił referat zatytułowany Czy rówieśnicy naprawdę mogą być ważniejsi od rodziców a tablety od książek? Następnie wykład na temat Rozwijanie kontaktów dziecka z literaturą (elementy teorii i praktyki) przedstawiła dr hab. prof. nadzw. Uniwersytetu Rzeszowskiego - Alicja Ungeheuer - Gołąb. Oba niezwykle interesujące wykłady spotkały się z wielkim uznaniem ze strony słuchaczy, którzy po ich zakończeniu podkreślali profesjonalizm prowadzących. Byli pod wrażeniem ich zaangażowania, entuzjazmu i osobowości.

    Uroczystość uświetnił solowy recital gitarowy dra hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, nauczyciela Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu - Leszka Suszyckiego. Ogrom niezapomnianych wrażeń dostarczył nam koncert muzyki europejskiej: węgierskiej i hiszpańskiej okresu klasycznego, późnoromantycznego oraz współczesnego (m.in. takich kompozytorów jak: Johann Kaspar Mertz, Fernando Sor, Stanley Myers). Wszystkich obecnych wprawił on
w prawdziwie podniosły nastrój. Dzięki temu nasze spotkanie miało bardziej uroczysty charakter.

    Ponadto wystąpili również uczniowie z ZPSM w Przemyślu. Rozbrzmiewał ton akordeonu, pianina elektrycznego oraz poezji śpiewanej. Występujący młodzi artyści urzekli widownię kunsztem gry i wokalu. Po koncercie na najwyższym poziomie artystycznym, w wykonaniu utalentowanych uczniów, brawom nie było końca… a nawet były bisy.

    W program uroczystych obchodów wpisaliśmy zarówno konferencję naukową jak i program artystyczny. Wyrażamy bowiem pragnienie, że Jubilatka stanie się w przyszłości dla społeczności lokalnej, zaraz po domu rodzinnym oraz miejscu pracy, tzw. trzecim miejscem (według teorii Raya Oldenburga) - przestrzenią interakcji społecznych, rozwoju pasji, spotkań z ciekawymi ludźmi, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

    Na zakończenie jubileuszu zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia wystawy towarzyszącej - ekspozycji prezentującej historię PBW w Przemyślu. Prezentowany był przekrój najważniejszych wydarzeń, inicjatyw, czy wydawnictw obrazujących pracę nauczycieli bibliotekarzy w promocji edukacji, kultury i sztuki.

    Jubileusz 65 – lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu miał charakter niezwykły, podniosły, wręcz historyczny. Łączył w sobie kartę zapisaną wydarzeniami minionych dekad życia biblioteki z teraźniejszością. Był również chwilą zadumy, refleksji i wspomnień. Pozwolił wrócić do początków biblioteki oraz ludzi, którzy ją tworzyli. Wyrażamy przekonanie i nadzieję, że wszystko co najlepsze dopiero przed nami i, że przez kolejne lata wspólnie będziemy tworzyć następne karty historii PBW w Przemyślu.

 

65-lecie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu - Halina Ukarma, dyrektor PBW w Przemyślu

http://tvpodkarpacka.pl/10780-2/

Autor: Agnieszka Biedroń, fot.: Marta Głogowska