Biblioterapia i nie tylko w przeworskiej filii

Przemyśl

Na przełomie października i listopada br. w bibliotece pedagogicznej w Przeworsku odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne oraz dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie, które przeprowadziła Gertruda Kmiecik.

24 października odbyły się pierwsze zajęcia pt. „Bezpieczeństwo w sieci”. Uczestnikami byli uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Ich celem było uświadomienie dzieciom, jakie zagrożenie niesie za sobą korzystanie z różnego typu komunikatorów w Internecie (czat, gadu-gadu, itp.), jak bezpiecznie poruszać się po zasobach sieci i gdzie szukać pomocy w razie zagrożenia.

5 listopada odbyły się dwa spotkania poświęcone emocjom, jakie  towarzyszą nam w różnych sytuacjach. Pierwsza lekcja pt. „Moje zwierzątko - mój przyjaciel”, której uczestnikami były 5 i 6-latki z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku dotyczyła naszego zwierzęcego przyjaciela. Prowadząca przy użyciu teatrzyku kamishibai i historii pt. : „Kotka Milusia” przedstawiła sylwetki dwóch bohaterów - kotki i myszki. Dzieci opowiadały o swoich zwierzęcych ulubieńcach i rysowały dalsze losy Milusi i myszki.

Kolejne zajęcia z biblioterapii pt. : „W poszukiwaniu własnych talentów”, których uczestnikami były dzieci z I i II klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku dotyczyły naszych zdolności, talentów i predyspozycji jakie posiadamy. Uczniowie pisali, co rozumieją  przez słowo talent. Następnie po wysłuchaniu historii pt.: „Co Kruk robi najlepiej?” na kartce papieru z sylwetką człowieka dzieci rysowały symbole swoich talentów i o nich opowiadały. Każdy z uczestników doszedł do wniosku, że posiada jakiś talent, a nawet ma ich kilka.

Powyższe zajęcia i ich tematyka spotkały się z dużym zainteresowaniem i aktywnością dzieci w nich uczestniczących.

Autor: Gertruda Kmiecik