Edukacja czytelnicza i medialna

Przemyśl

Jednym z głównych zadań bibliotek pedagogicznych jest prowadzenie zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej. W lubaczowskiej filii zajęcia dedykowane są różnym grupom, lekcje prowadzone są dla przedszkolaków, uczniów wszystkich etapów nauczania oraz młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W maju odbyły się zajęcia dla ósmoklasistów oraz dla wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubaczowie.

Tematyka zajęć dla uczniów klas ósmych oscylowała wokół książki i pisma. Młodzież podczas lekcji zapoznała  się z historią książki, począwszy od czasów najdawniejszych aż do współczesności. W czytelni biblioteki podczas ćwiczeń  uczniowie wcielali się w role poszczególnych form książki i prezentowali na forum klasy informacje dotyczące danej formy, na przykład Jestem książką rękopiśmienną, Jestem książką drukowaną…

Podczas wystąpienia uczniów odtwarzany był też  film dotyczący historii książki, który ilustrował wypowiedzi. Pod koniec zajęć młodzież wypełniała krótki test sprawdzający zdobytą wiedzę.

Wychowankowie internatu SOSW podczas cyklicznych zajęć integracyjnych poprzez kreatywne ćwiczenia edukacyjne rozwijali swoje umiejętności czytania. Z sylab otwartych i zamkniętych budowali rozbudowane zdania. Prace manualne wykonywane podczas zajęć usprawniają umiejętności, rozwijają spostrzegawczość oraz koncentrację. Zabawy logiczne, dostosowane do możliwości dzieci trenowały umiejętność planowania, niezbędną w procesie dydaktycznym. Zajęcia urozmaicone były ćwiczeniami ruchowymi, które miały za zadanie usprawniać koordynację ruchową, wzrokową i słuchową oraz rozwijać świadomość ciała i orientację przestrzenno-kierunkową. Jak powiedział Andre Stern „zabawę trzeba traktować poważnie, bo nie istnieje lepsza metoda uczenia się”.

Autor: Wiesława Olchowy