Historia pisma i książki w jarosławskiej Filii

Przemyśl

Jakie były początki pisma? W jaki sposób zapisywali swoje myśli Sumerowie? Kto jako pierwszy odczytał hieroglify? Jak wyglądały pierwsze książki? – na te i inne pytania związane z początkami piśmiennictwa odpowiadały zajęcia, które 16 maja br. odbyły się w jarosławskiej filii PBW w Przemyślu.

Uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu wraz z nauczycielkami – Barbarą Eider-Chodań i Danutą Baczy poznali poszczególne etapy rozwoju pisma oraz dowiedzieli się, jakie postaci książki występowały w starożytności. Dzieciom bardzo spodobało się rozszyfrowanie tekstu zapisanego hieroglifami. Każdy mógł spróbować zapisać swoje imię za pomocą pisma, które jako najwcześniejsze pojawiło się w starożytnym Egipcie. Młodzi skrybowie jednomyślnie stwierdzili, że alfabet łaciński, którym współcześnie się posługujemy, jest o wiele łatwiejszy od pisma obrazkowego.

Uczestnicy zajęć poznali dzieje książki, od tej rytej w kamieniu po drukowane maszynowo oraz te najnowocześniejsze, których forma ma postać cyfrową. Uczniowie dowiedzieli się również, z jakich elementów składa się drukowana książka i jaką funkcję one pełnią.

Poprzez zabawę, pracę w grupach dzieci utrwaliły nowe treści, jakie pojawiły się podczas spotkania w bibliotece. Był to czas wspólnej, twórczej pracy, której towarzyszyła książka i jej dzieje.

Autor: Anna Weselak