Jan Kasprowicz (12 XII 1860 – 1 VIII 1926) - 160 rocznica urodzin

Przemyśl

„Nad książką nachylony,
Ni jednej nie widzę zgłoski,
A słucham jedynie, czy stamtąd
Szum nie zaleci boski”.

12 grudnia 2020 roku przypada 160 rocznica urodzin Jana Kasprowicza – poety, dramaturga, tłumacza i krytyka literackiego, jednego z wybitnych przedstawicieli literatury młodopolskiej. Życie ambitnego poety pokonującego wszelkie przeszkody, jego wkład dla literatury polskiej świadczy o niezwykłej sile wewnętrznej i nieprzeciętnej indywidualności. Twórczość Kasprowicza nacechowana jest osobistymi refleksjami i oryginalnym stylem pisarskim. W  utworach poety egzystencja ludzka uwikłana jest pomiędzy dobrem i złem, a katastroficzna wizja świata do dziś nie straciła na aktualności. 
 
W 1950 roku w domu na zboczach Gubałówki, w którym mieszkał Jan Kasprowicz powstało Muzeum biograficzno-literackie Jana Kasprowicza na Harendzie. Dzięki staraniom trzeciej żony poety Marii dom wygląda tak, jak w czasach, kiedy tam pisał i mieszkał. Pamięci wielkiego twórcy poświęcone jest też Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, założone w 1959 roku, znajdujące się obecnie przy ul. Solankowej 33. W mieście jest też pomnik – replika dzieła Edwarda Haupta, na którym poeta siedzi w płaszczu, a w prawej dłoni trzyma książkę.

Nachylmy się więc nad utworami Kasprowicza, tym bardziej, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu wraz z filiami posiada cenne  przedwojenne wydania dzieł Kasprowicza. Najstarsze z nich to poemat dramatyczny "Bunt Napierskiego" z  ilustracjami Stanisława Dębickiego, wydany w 1899 roku, znajdujący się w zbiorach jarosławskiej fili PBW. W przemyskiej czytelni znajdziemy poemat "Miłość" z 1902 roku, wydany we Lwowie nakładem Księgarni Polskiej, "Ucztę Herodyady" - poemat dramatyczny z 1905 roku, balladę "O bohaterskim koniu i walącym się domu" z 1906 roku,  6 tomów "Dzieł poetyckich" z 1912 roku. W przeworskich zbiorach można zajrzeć do dziennika Marii Janowej Kasprowiczowej "Moje życie z nim" z 1932, oraz jej pamiętnika "Bunt ; Pojednanie" wydanego  w 1933 roku. Zarówno w Przemyślu jak i w Przeworsku znajdują się dwudziestodwutomowe "Dzieła"  Jana Kasprowicza  z 1930 , które wydał Wojciech Meisels w Krakowie.
 
Polecamy naszym czytelnikom, nauczycielom, wszystkim zainteresowanym materiały dotyczące twórczości Jana Kasprowicza także w wersji elektronicznej. W zamieszczonych linkach do pobrania m.in. bibliografia podmiotowo-przedmiotowa Jana Kasprowicza, gra edukacyjna.   

Zapraszamy do lektury.
Zestawienie bibliograficzne
E-podręcznik: materiały dla nauczyciela
E-podręcznik: gra edukacyjna
E-podręcznik: sprawdź się

Autor: Renata Stefanik