Kilka słów o Międzyszkolnym Konkursie Poświęconym Postaci Józefa Piłsudskiego

Przemyśl

„Takiego Piłsudskiego jak go przedstawiają - Ja nie znam”
/ Józef Piłsudski/

 

    10 maja 2018 r. w czytelni przeworskiej biblioteki pedagogicznej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Poświęconego Postaci Józefa Piłsudskiego, będącego wspólnym przedsięwzięciem edukacyjnym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Przeworsku i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Przeworsku. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Przeworska, zaś patronat medialny tygodnik Życie Podkarpackie.

    Celem konkursu było upamiętnienie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wyjątkowej rocznicy, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć inicjatywę realizowania polityki oświatowej w zakresie wprowadzania w życie treści nowej podstawy programowej dotyczącej wychowania patriotycznego. Tematyka konkursu obejmowała sylwetkę Józefa Piłsudskiego na tle wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, zaś przedmiotem konkursu była rywalizacja grup zespołowych w kategoriach: historycznej i plastycznej.

    Do konkursu przystąpili uczniowie klas IV-VII z „sąsiedzkich” szkół podstawowych, którzy wzięli udział w rywalizacji drużyn w dniu 23 kwietnia 2018 r w Szkole Podstawowej nr 3 w Przeworsku. Konkursowi towarzyszyła wystawa 50 lat przed Bitwą Warszawską, w oparciu o którą został przeprowadzony warsztat „Od rekwizytu do analizy tekstu kultury”, wprowadzający uczestników w czas i klimat historyczny, w którym kształtowała się myśl i postawa przyszłego Naczelnika Państwa.

    W kategorii historycznej uczniowie w zespołach projektowych rozwiązywali test wiadomości oraz rebus historyczny. A oto wyniki rywalizacji drużyn w kategorii historycznej:


I MIEJSCE
Zespół ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przeworsku –

Katarzyna Kotlińska, Fabian Ofiara, Jakub Kmiecik

II MIEJSCE

Zespół ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Przeworsku –

Małgorzata Drabik, Agnieszka Niemiec, Jakub Wielgus

III MIEJSCE

Zespół ze Szkoły Podstawowej w Rozborzu –

Oliwia Kudła, Martyna Krawiec, Kacper Lasek


WYRÓŻNIENIE

Zespół ze Szkoły Podstawowej w Żurawiczkach –

Dominik Cisek, Agnieszka Kocur, Małgorzata Jamroży

DYPLOM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE

Zespół ze Szkoły Podstawowej w Studzianie

Miłosz Balawender, Oliwia Przybylska, Martyna Szlachta

 

    W konkursie malarskim przeznaczonym dla klasy IV i V szkoły podstawowej wzięły udział 3 zespoły uczniowskie oraz dodatkowo powołana 3 - osobowa grupa uczennic wykonujących plakat konkursu. Każdy z 3 - osobowych zespołów wykonał 3 prace ilustracyjne: do wiersza Jana Lechonia pt. „Piłsudski”, piosenki rekruckiej popularnej w okolicach Przeworska „Po gościńcu, po szerokim” oraz pracę z wyobraźni „Piłsudski i jego przyjaciel…Kasztanka”. 

Komisja konkursowa złożona z pracowników działu promocji Urzędu Miasta Przeworska oraz plastyków MOK w Przeworsku oceniła prace pod względem malarskim i trafności przedstawienia treści i przyznała następujące nagrody:

I MIEJSCE

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku –

Maja Lepa, Oliwia Tonia, Oliwia Zegar

II MIEJSCE

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku –

Maria Biały, Martyna Buczek, Zofia Dziki

III MIEJSCE

Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Przeworsku –

Michalina Kępska, Paulina Luch, Zuzanna Zamorska

NAGRODA DODATKOWA

Natalia Powroźnik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku

 

    Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 10 maja 2018 r. w przeworskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu. Nagrody zwycięzcom wręczały Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska oraz Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Halina Ukarma. Nagrodzone prace plastyczne zostały zaprezentowane na wystawie towarzyszącej konkursowi, dokumentującej przebieg tej niezwykle ciekawej lekcji historii.

Autor: Katarzyna Rudnicka