Kresy – to termin, który rozpala wyobraźnię, skłania do refleksji, niekiedy wyciska łzy smutku i wzruszenia na wspomnienie utraconego domu. To nie tylko pojęcie geograficzne lecz przede wszystkim polskie dziedzictwo, to nie tylko utracone ziemie, pełne zabytków miasta, ale także zdarzenia i ludzie, którzy tam żyli i budowali polską tożsamość narodową tych miejsc. Kresy, to bijące serce dawnej Rzeczypospolitej Polskiej.
O Kresach można mówić długo wznosząc się na wyżyny zachwytu nad rozkwitającą tam polską kulturą i tradycjami jak i ze smutkiem wspominając tragiczne losy milionów Polaków wywiezionych w głąb Rosji, przesiedlonych na ziemie zachodnie czy, co gorsza, zamordowanych w czasie zorganizowanych czystek etnicznych.
O tych różnych aspektach historii Kresów opowiadał dr Jacek Magdoń – starszy specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie podczas spotkania pt. „Kresy w polskiej pamięci narodowej”, które odbyło się w naszej bibliotece 26 marca 2025 r.
W wydarzaniu wzięło udział ok. 90 osób – 10 nauczycieli i ok. 80 uczniów z przemyskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej Nr 11.
Wykładowcy oraz wszystkim słuchaczom serdecznie dziekujemy za kolejne pouczające i skłaniające do refleksji spotkanie historyczne.
W ramach utrwalenia oraz poszerzenia wiedzy na temat Kresów zachecamy do przeanalizowania treści wystawy elementarnej "Kresy - ziemie wschonie Rzeczypospolitej" przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz do skorzystania z tematycznych zbiorów dostępnych w naszej bibliotece.