Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w jarosławskiej filii

Przemyśl

Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek. Bajkowe postacie pojawiają się przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. Wraz z czytanym tekstem postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom.

Z tej okazji 9 listopada nauczycielka jarosławskiej filii Małgorzata Tuleja przeprowadziła zajęcia w czterech grupach przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. I. Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim. zajęcia rozpoczęliśmy opowiadaniem „Noc w bibliotece” przedstawionym w formie Teatrzyku Kamishibai. Była to historia krasnoludka z bajki “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, który zagubił się w bibliotece. Postacie z pozostałych bajek wspólnie pomagały mu odnaleźć drogę do właściwej  książki.

Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły z bajek, z których pochodzą a także układały bajkowe puzzle. Maluchy bardzo dobrze znały bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Autor: Małgorzata Tuleja