„Mój przyjaciel Kemushi- szukamy wiosny”

Przemyśl

6 marca b.r. nauczycielka jarosławskiej filii Dorota Grząba przeprowadziła zajęcia pt. „Mój przyjaciel Kemushi- szukamy wiosny”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. S. Staszica w Jarosławiu, Książka autorstwa Nathalie Dargent to poetycka opowieść o przyrodzie i jej przemianach. Gąsienica Kemushi obserwuje budzącą się do życia przyrodę, przeczuwając, że w jej życiu wydarzy się coś równie niezwykłego. Historia skłania do refleksji i do zastanowienia się, czym jest ulotność, przemijanie i przyjaźń.

Spotkanie realizowane było z wykorzystaniem japońskiej sztuki snucia opowieści teatru kamishibai i rozpoczynało się od prezentacji multimedialnej wprowadzającej w temat. Po wysłuchaniu opowieści, dzieci poznały cykl życiowy motyla, w trakcie rozmowy kierowanej dzieliły się wiedzą na temat pierwszych zwiastunów wiosny i rozwiązywały „szyfrowankę matematyczną”. Kulminacyjnym punktem spotkania była gra dydaktyczna, w którą grali trzecioklasiści, wykorzystując do jej rozwiązania przygotowane kody QR.

Podsumowaniem tej niecodziennej lekcji uwzględniającej edukację przyrodniczą, matematyczną, polonistyczną i społeczną było wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do treści spotkania.

Powyższy temat zrealizowany został z wykorzystaniem różnorodnych metod i narzędzi — zarówno papieru kolorowego, kleju, kredek, jak i telefonu komórkowego, aby pokazać uczniom jak wspaniale można się uczyć i bawić łącząc tradycję z nowoczesnością.

Autor: Dorota Grząba