„NA NIELUDZKĄ ZIEMIĘ…SYBIRACY PAMIĘTAJĄ – PAMIĘTAJ I TY!”. Żywa lekcja historii w PBW w Przemyślu

Przemyśl

24 października br. prawie 190 osób – uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Nr 4, Nr 15 i Nr 16 w Przemyślu, Szkoły Podstawowej w Krównikach oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu uczestniczyło w niezwykłej, „żywej” lekcji historii pt. „NA NIELUDZKĄ ZIEMIĘ…SYBIRACY PAMIĘTAJĄ – PAMIĘTAJ I TY!”. Była to druga, w tym roku szkolnym, edycja wydarzenia zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu przy współpracy ze Związkiem Sybiraków Oddział w Przemyślu. Ze względu na ogromne zainteresowanie szkół tym razem lekcja odbyła się w przestronnej sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Spotkanie rozpoczął dr Piotr Pękalski – Wicedyrektor PZPW w Rzeszowie ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, który przywitał wszystkich zebranych oraz krótko nakreślił historię zsyłek ludności polskiej na Syberię, odwołując się przy tym do wyobraźni młodzieży i podkreślając tragizm tamtych wydarzeń.

Następnie zebrani obejrzeli film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Grymułka pt. Losy Zesłańców Sybiru, który przybliża historię kolejnych deportacji (ze szczególnym uwzględnieniem tych z okresu II wojny światowej), zawiera świadectwa ocalałych Sybiraków oraz wspomina o niezwykłych losach zesłańców, którzy po podpisaniu tzw. układu Majski – Sikorski przyłączyli się do dwóch armii – tzw. Armii Andersa oraz Armii Berlinga.

Najważniejszą część wydarzenia stanowiły jednak poruszające i pełne autentycznych emocji świadectwa obecnych na sali członków Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu: pani Stanisławy Żak – osoby deportowanej w 1949 roku oraz pana Mariana Boczara – potomka zesłańców z okolic Przemyśla.

Całość spotkania uświetnił występ Teresy Paryny – przemyskiej poetki, która przeczytała kilka swoich wierszy o tematyce sybirackiej, katyńskiej i kresowej oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu, którzy zaprezentowali wzruszający program słowno – muzyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Moniki Góruk.

Jesteśmy przekonani, że dla wszystkich uczestników, a zwłaszcza dla obecnych uczniów była to bezcenna lekcja, której nie zastąpią żadne podręczniki i wykłady. Chętnych do posłuchania poszczególnych wystąpień odsyłamy do relacji dostępnej na stronie Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu.

Na koniec pragniemy serdecznie podziękować tym, którzy wsparli nas w organizacji przedsięwzięcia: Sybirakom – za podzielenie się swoimi wspomnieniami, pani T. Parynie i Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu - za artystyczną oprawę wydarzenia oraz Dyrektorowi i pracownikom Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu – za nieodpłatne udostępnienie sali audiowizualnej oraz pomoc techniczną w trakcie trwania lekcji.

Jeszcze raz dziękujemy i już dziś zapraszamy nauczycieli i młodzież do uczestnictwa w podobnych inicjatywach w przyszłości.

Autor: Elżbieta Krupa