Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w PBW w Przemyślu

Przemyśl

„Na Niemen, na Niemen!” – tym zawołaniem i obejrzeniem nastrojowego fragmentu adaptacji filmowej powieści „Nad Niemnem” z 1986 roku w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego rozpoczęło się spotkanie zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu, wpisujące się w tegoroczne obchody ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Spotkanie otworzył i obecnych na nim uczniów, nauczycieli i gości honorowych (łącznie 80 osób) przywitał dr Piotr Pękalski – Wicedyrektor ds. PBW w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie. W swoim wystąpieniu przypomniał, że celem organizowanego od 12 lat Narodowego Czytania jest rozwijanie czytelnictwa Polaków oraz wspólnie czytanie tekstów klasycznej literatury polskiej, po które rzadko sięgamy na co dzień, a które stanowią ważny dorobek naszej polskiej kultury i tożsamości narodowej. Przywołał także słowa Andrzeja Dudy - Prezydenta RP uzasadniające wybór tegorocznej lektury akcji - pozytywistycznej powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem, oprócz Pary Prezydenckiej, objęli:
  • Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla oraz
  • Jan Pączek – Starosta Przemyski.
 
Współorganizatorami wydarzenia, a równocześnie głównymi lektorami byli uczniowie i nauczyciele (bibliotekarze, poloniści) przemyskich szkół ponadpodstawowych – I LO, II LO, CKZiU Nr 1 oraz ZSEiO w Przemyślu. Kolejno czytali oni wybrane przez siebie fragmenty, obejmujące cztery ważne występujące w lekturze motywy: miłości, powstania styczniowego, pracy oraz uwielbianą przez czytelników „Legendę o Janie i Cecylii”.

Oprócz uczniów do udziału w akcji przyłączyli się zaproszeni goście – na co dzień związani z edukacją i ponoszący współodpowiedzialność za poziom oświaty w naszym mieście i regionie:
  • Andrzej Huk - Wójt Gminy Przemyśl,
  • Renata Kochanowicz - Chalicka  - Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu,
  • Piotr Worosz - Naczelnik Wydział Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu,
  • Małgorzata Sobczyńska – Maroń reprezentująca Bernadetę Jasińską - Kierownik przemyskiego oddziału Wydziału Jakości i Zarządzania Edukacją KO w Rzeszowie.
Swoją interpretacją fragmentów powieści niejako uzupełnili oni wybrane przez młodzież dialogi. Odczytali bowiem wspaniałe opisy nadniemeńskiej przyrody, dworu w Korczynie, zagrody i domu Jana oraz Anzelma Bohatyrowiczów, a także opowieść Jakuba Bohatyrowicza o bracie Franciszku – żołnierzu Legionów Napoleona. Dzięki temu oraz wyświetlanej w tle, ilustrującej poszczególne motywy prezentacji multimedialnej słuchacze mogli lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie okoliczności epizodów odczytywanych przez uczniów.

Bardzo ważnym punktem omawianego spotkania był referat „Przechodniu powiedz… Powstanie styczniowe w tekstach kultury” który wygłosiła dr Małgorzata Wilgucka – doradca metodyczny języka polskiego z PCEN o. Przemyśl. Temat został wybrany nieprzypadkowo, bowiem rok 2023, z racji 160. rocznicy wydarzenia, został przez Sejm RP  ogłoszony Rokiem Powstania Styczniowego. Wychodząc od starożytnego cytatu Symonidesa „Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny” omówiła występowanie wątków związanych z powstaniem styczniowym w literaturze i malarstwie polskim oraz postawy poszczególnych bohaterów powieści „Nad Niemnem” wobec powstania. Na koniec zaprezentowała zdjęcia oznaczonych biało czerwonymi chorągiewkami mogił powstańczych, wykonane m.in. na cmentarzu w Przemyślu. Pokazała w ten sposób, iż chociaż jest to wydarzenie już dosyć odległe w czasie, to wciąż pozostaje żywe w pamięci kolejnych pokoleń Polaków.

Narodowe Czytanie w PBW w Przemyślu zakończono wykonaniem wspólnej pamiątkowej fotografii oraz zapowiedzią kolejnej, przyszłorocznej edycji akcji, podczas której wspólnie czytać będziemy dramat pt. „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Autor: Elżbieta Krupa