Narodowe Czytanie w Lubaczowie

Przemyśl

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Zainicjowano ją wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano: Zemstę Aleksandra Fredy, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, oraz Wesele Stanisław Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie w 2018 roku miało szczególny charakter – w związku z jubileuszem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Motywem przewodnim było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz  teksty z Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na zbioru utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

W 2019 roku do Narodowego Czytania wybrano zbiór ośmiu utworów Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
Bohaterką tegorocznej edycji Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego.

Dramat powstał na emigracji jako pokłosie klęski powstania listopadowego. Poeta dokonał połączenia realizmu z fantastyką, koncentrując się na analizie postaw bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa  bo realizowana w szczególnej formie z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju.

Uczestnicy lubaczowskiego „Czytania” przedstawili Balladynę w formie filmu  nagranego przez różne instytucje, „Czytanie” można było obejrzeć na telebimie przy Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. Głównym organizatorem Narodowego Czytania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie. 

Jesteśmy przekonani, że „Balladyna” przyniosła wszystkim uczestnikom i słuchaczom dużo miłych wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia filmu. 

Autor: Wiesława Olchowy, Lucyna Zabrońska