O przyjaźni z Calineczką - wakacyjne zajęcia w jarosławskiej filii

Przemyśl

22 lipca br. jarosławską filię odwiedziła Grupa Słowików z Miejskiego Przedszkola nr 11 w Jarosławiu. Dzieci wzięły udział w zajęciach biblioterapeutycznych pt. „Calineczka - porozmawiajmy o przyjaźni”.

Zajęcia przebiegały w trzech częściach. Pierwsza obejmowała prezentację multimedialną wprowadzającą w tematykę teatru kamishibai. Przedszkolaki poznały historię teatru oraz oswoiły się z trudnymi terminami sztuki japońskiej tj. butai, kami, shibai.

W drugiej części wzięły udział w spektaklu pt.: „Calineczka”. Baśń ta była pretekstem do rozmów i odpowiedzi na pytania „czym jest przyjaźń i odwaga?” oraz „w jaki sposób można realizować swoje marzenia?”. Dzieci uczyły się nazywać, towarzyszące każdemu człowiekowi w różnych sytuacjach emocje i uczucia np.: radość, smutek, gniew, miłość.

W ostatniej części uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w tematycznych zabawach pobudzających wyobraźnię: plastyczną, muzyczno – ruchową oraz w grach (dostępnych w ramach otwartych zasobów edukacyjnych) służących do tworzenia interaktywnego planu zdarzeń.

Powyższy temat zrealizowany został z wykorzystaniem różnorodnych metod i narzędzi - zarówno zwykłych kredek jak i komputera, aby pokazać dziecku jak wspaniale można się uczyć i bawić łącząc tradycję z nowoczesnością.

Autor: Dorota Grząba