Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Lubaczowie

Przemyśl

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku, cztery miesiące po inauguracji fundacyjnej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, gdy temat głośnego czytania został dostrzeżony i nagłośniony w naszym kraju. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Corocznie obchodzony jest 29 września w rocznicę urodzin poetki Janiny Porazińskiej.

Lubaczowska filia PBW włącza się aktywnie w akcję, organizując spotkania czytelnicze, szczególnie wśród najmłodszych.
Tego dnia w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Lubaczowie przy PZPW w Rzeszowie gościliśmy dzieci z Miejskiego  Przedszkola Nr 2 „Tęczowe Przedszkole” w Lubaczowie

Na wstępie dzieci poznały różne postaci książki i obejrzały oraz wysłuchały bajkę „Kotka psotka” w formie teatrzyku kamishibai. Później dzieci opowiadały o swoich zwierzętach domowych oraz o ulubionych bohaterach literackich.

Do głośnego czytania wybraliśmy  opowiadanie „Zepsute auto” z książki „Mądre bajki” Agnieszki Antosiewicz. Rozmawialiśmy z przedszkolakami o uczuciach, które mogą pomóc  w zrozumieniu własnych emocji i emocji innych dzieci.

Na podstawie czytanego  opowiadania w książce Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?” dzieci oglądały wybrane ilustracje przedstawiające różne emocje:  radość, zazdrość, wstyd, smutek , przyjaźń. Zadaniem dzieci było je rozpoznać i nazwać. W tym działaniu  naszym celem było wsparcie dzieci w ich rozwoju i kształcenie ich osobowości.   W dalszej części zajęć prowadząca przygotowała  rymowane zagadki , które dzieci żywiołowo odgadywały.

Celem nadrzędnym przeprowadzonych zajęć  w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania  było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych najmłodszych, utrwalenie  nawyku kontaktu z książką, rozwijanie języka i wyobraźni u dzieci, ponieważ nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką.

Autor: Wiesława Olchowy, Lucyna Zabrońska