OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK W PBW W PRZEMYŚLU ORAZ FILIACH W JAROSŁAWIU, LUBACZOWIE I PRZEWORSKU

Przemyśl

Od kilkunastu lat, w dniach 8 - 15 maja, w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku przyświecało mu hasło Biblioteka - świat w jednym miejscu, które odnosi się do biblioteki jako mikro - i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony biblioteka to swoista oaza w mieście, z drugiej – drzwi do Universum.

Z tej okazji większość bibliotek podejmowała różnorodne działania promujące czytelnictwo, a równocześnie wpisujące się w tematykę hasła. Również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu wraz z filiami w Jarosławiu, Lubaczowie i Przeworsku podjęła szereg inicjatyw, których ogólnym celem było uchylenie przed czytelnikami i uczestnikami wydarzeń drzwi do świata wiedzy, kultury, nauki, itp.

W PBW w Przemyślu odbyło się Spotkanie autorskie z Moniką Lach – regionalną poetką i pisarką dziecięcą, autorką wydanego niedawno tomiku pt. Bajkowe Wierszyki.
W wydarzeniu wzięło udział ok. 50 uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 6 i nr 1 w Przemyślu, którzy przybyli do biblioteki wraz z nauczycielami i rodzicami.
Dzieci podeszły do, pierwszego w ich życiu, realnego, odbywającego się na żywo spotkania z pisarzem z dużym entuzjazmem – uważnie słuchały i chętnie czytały wiersze poetki, zadawały jej mnóstwo pytań oraz wzięły udział w mini warsztacie pisarskim, polegającym na opracowaniu dowolnego tekstu literackiego (opowiadania, wiersza, bajki) do przedstawionych obrazków. Atmosfera i przebieg wydarzenia był tak udany, że ani uczniowie, ani nauczyciele, ani organizatorzy nie zauważyli kiedy zaplanowana godzina wydłużyła się o dodatkowe 40 minut.

Ponadto w czasie Tygodnia pracownicy przemyskiej placówki przeprowadzili kilkanaście zajęć czytelniczych i profilaktyczno – wychowawczych, m.in. na temat: „Odwaga to My – zajęcia czytelnicze w nawiązaniu do tekstu M. Musierowicz Boję się…”, „Słodkie jabłka – gorzkie słowa: zajęcia literackie z elementami biblioterapii w oparciu o tekst Madonny Jabłka Pana Pibodiego”, „Czy inny znaczy gorszy? – nauka tolerancji w oparciu o baśń Brzydkie Kaczątko H.Ch. Andersena. Zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai”, "Magiczne słowa trzy - Proszę. Dziękuję. Przepraszam, na podstawie wiersza Cz. Janczarskiego Naprawiamy Misia". We wspomnianym cyklu wzięli udział wychowankowie Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu, uczniowie klas 1 -3 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przemyślu oraz klas IV – VI Szkoły Podstawowej Nr 6 w Przemyślu.

W omawianym czasie w Przemyślu przygotowano także kilka wystaw i wyeksponowano tematyczne zbiory, zachęcając tym samym czytelników przybywających do placówki do skorzystania z nich. Oprócz stale uaktualnianej ekspozycji Nowości i Książki, które pomagają zrozumieć świat, w Tygodniu Bibliotek udostępniono trzy dodatkowe wystawki. Dwie pierwsze poświęcono sławnym Mariom – patronkom roku 2022 (Maria Konopnicka i Maria Grzegorzewska), zaś trzecia miała ukazać piękno i różnorodność świata (przyrody, kultury, architektury, itp.) i zachęcić naszych czytelników do jego poznawania, chociażby poprzez studiowanie dostępnej w bibliotece literatury.

Równie ważne i ciekawe wydarzenia miały miejsce w Jarosławiu. 10 maja br. odbył się tam konkurs recytatorski pt. O czym ptaszek śpiewa?, oraz podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym Wiersze Marii Konopnickiej oczami dziecka. Współorganizatorem obydwu wydarzeń, przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych z Jarosławia i powiatu jarosławskiego, była PBW w Przemyślu – Filia w Jarosławiu.

Bibliotekarze jarosławskiej placówki przeprowadzili także kilka ciekawych lekcji, m.in. lekcje rozwijające kompetencje językowe z języka angielskiego z wykorzystaniem teatru kamishibai pt. Czułość- Tenderness (Miejskie Przedszkole nr 11 w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu) oraz warsztaty kamishibai pt. Calineczka – porozmawiajmy o przyjaźni (Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 4 im. S. Żeromskiego w Jarosławiu ).

PBW w Przemyślu - Filia w Przeworsku realizując hasło Tygodnia Bibliotek równocześnie włączyła się w akcję Zaczytany Maj zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku. Przeprowadzono tam zajęcia biblioterapeutyczne z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai nt. Jestem inny, Mój przyjaciel, Poczucie własnej wartości i Moje marzenia. Ponadto pracownicy filii prowadzili zajęcia rozwijające dla uczniów szkoły podstawowej w Rogóżnie pt. Smutek – co to takiego?, Czy posiadam talent?, Czym jest plotka? oraz udostępnili w swojej placówce okolicznościową wystawkę książek, promującą zbiorami Filii w Przeworsku hasło Tygodnia Biblioteka – świat w jednym miejscu.

Podobną ekspozycję przygotowano także w lubaczowskiej filii, dostarczając przy okazji czytelnikom informacji na temat historii i idei Tygodnia Bibliotek w Polsce i na świecie.

Autor: Elżbieta Krupa