„Orlęta Przemyskie – najmłodsi w walce o wolną Polskę”

Przemyśl

„Dziś idę walczyć – Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak, tyle, tyle tysięcy”
       [J. Szczepańskiego ps. „Ziutek”]


Chyba wszyscy znamy utrwaloną w pomniku postać „małego powstańca” oraz przytoczony wyżej fragment wiersza „Dziś idę walczyć, Mamo!” Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek”. Nie możemy jednak zapomnieć, że ten chłopiec w zbyt dużym hełmie to tylko przykład, swoisty symbol wzywający do pamięci o całym Panteonie Polskich Dzieci, które na przestrzeni wieków z miłości do Ojczyzny, w obronie najwyższych wartości – języka, wiary, godności i niepodległości oddawali to, co mieli najcenniejsze – swoje młode życie. Są wśród nich kilkunastoletni Powstańczy Styczniowi, strajkujący uczniowie we Wrześni, nieletni Legioniści Piłsudskiego, Orlęta Lwowskie, obrońcy Grodna 1939 r., polegli w Poznaniu 1956 roku i zabici przez komunistów w stanie wojennym. Jednak w sercach mieszkańców Przemyśla i okolic szczególne miejsce zajmują Orlęta Przemyskie – młodzi bohaterowie walk o Przemyśl i wschodnią granicę Polski w 1918 r.

Właśnie im poświęcone będzie spotkanie pt. „Orlęta Przemyskie – najmłodsi w walce o wolną Polskę”, które odbędzie się 15 listopada 2023 roku o godz. 10.00 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu /ul. Śnigurskiego 10-12/.

Plakat
Adresatami przedsięwzięcia są nauczyciele i uczniowie klas VII – VIII szkól podstawowych oraz ponadpodstawowych z Przemyśla i powiatu przemyskiego. W programie spotkania znajduje się tematyczna prelekcja, którą wygłosi dr Grzegorz Szopa – historyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Orląt Lwowskich w Przemyślu oraz występ młodzieży reprezentującej Hufiec Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich i I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu.
 
Niniejszym zwracamy się do Dyrektorów z prośbą o rozpropagowanie informacji o tym wydarzeniu wśród uczniów i nauczycieli oraz zachęcenie ich do uczestnictwa w nim. Równocześnie prosimy, by ze względów organizacyjnych grupy uczniów zgłaszać do 11 listopada br. pod numerem tel. 609 971 684 (Elżbieta Krupa). O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń.
 
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

Autor: Elżbieta Krupa