Pamiętamy...!

Przemyśl

Wrzesień to miesiąc, w którym w sposób szczególny pamiętamy o ofiarach napaści faszystowskiej i sowieckiej na Polskę.

W czasie, kiedy odchodzą ostatni świadkowie II Wojny Światowej, mamy obowiązek upowszechniać wiedzę na temat okrucieństwa najeźdźców i bohaterskiej walki Polaków.

Aby młode pokolenia nie zapomniały nauczycielka jarosławskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, przeprowadziła niecodzienną lekcję historii. Przy dźwiękach muzyki ilustrującej tamte czasy oraz autentycznego zapisu komunikatu na antenie Polskiego Radia o rozpoczęciu wojny, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chłopicach obejrzeli spektakl teatru kamishibai pt. „Basia wyjechała do Ameryki”. Autorką opowiadania, na podstawie dzienniczka Basi Rosenberg, jest Magdalena Neuberg.

Lekcja ta miała na celu m.in. uświadomienie, jak wielką tragedią jest wojna i jak poważne konsekwencje niesie za sobą. Spotkanie to miało skłonić do refleksji, jak zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości i wzmacniać poczucie własnej tożsamości, przynależności narodowej oraz rozbudzać patriotyzm lokalny.

Powyższe zajęcia uwzględniały realizację priorytetu edukacyjnego Marszałka Województwa Podkarpackiego (Podkarpacie na mapie Polski… Odkrywanie kulturowych, geograficznych oraz edukacyjnych walorów Podkarpacia w planach pracy szkoły).

Więcej informacji oraz zdjęcia z wydarzenia znajdują się na facebooku jarosławskiej filii - link do relacji

Autor: Dorota Grząba