Patroni roku 2023

Przemyśl

Na mocy uchwał Sejmu RP rok 2023 został ogłoszony rokiem Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej, Maurycego Mochnackiego, Jadwigi Zamoyskiej i Jerzego Nowosielskiego. Podstawowe informacje o wskazanych osobach znajdują się m.in. na stronie Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, zgodnie ze zwyczajem, Patronów roku wyłonił także Senat RP. Decyzją senatorów 2023 będzie rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Mikołaja Kopernika, Jana Matejki oraz Wisławy Szymborskiej. Więcej informacji na ten temat znajduje się w Witrynie Edukacyjnej Kancelarii Senatu RP

Zachęacamy do pogłebiania swojej wiedzy na temat poszczególnych Patronów m.in. w oparciu o zbiory naszej biblioteki. Już dziś wszystkim zainteresowanym polecamy zestawienia bibliograficzne: 
Kolejne tematyczne zestawienia związane z wydarzeniami i Patronami roku 2023 będziemy przygotowywać i umieszczać na stronie internetowej PBW w Przemyślu na bieżąco. 

Na koniec przypominamy, że z naszych zbiorów można korzystać w sposób tradycyjny lub przy pomocy tzw. e-usług bibliotecznych.

Autor: Elżbieta Krupa