Podkarpacie na mapie Polski… Odkrywanie kulturowych, geograficznych oraz edukacyjnych walorów Podkarpacia w planach pracy szkoły

Przemyśl

Minister Edukacji i Nauki co roku określa kierunki polityki oświatowej państwa, na podstawie, których pedagodzy i wychowawcy wspomagają dzieci i młodzież w procesie kształcenia i wychowania. Swoje priorytety edukacyjne określa również Marszałek Województwa Podkarpackiego. W tym roku szkolnym 2021/2022 jednym z tych priorytetów jest : Podkarpacie na mapie Polski… Odkrywanie kulturowych, geograficznych oraz edukacyjnych walorów Podkarpacia w planach pracy szkoły.

Województwo podkarpackie to teren jeszcze nie do końca odkryty pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym. Duże możliwości otwierają się przed nauczycielami i wychowawcami, zwłaszcza w kontekście edukacji regionalnej i patriotycznej. W myśl Preambuły do ustawy z 14 grudnia2016 r. Prawo oświatowe „kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata”.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Lubaczowie dysponuje bogatym zbiorem książek dotyczących całego podkarpacia, z naciskiem na publikacje traktujące o ziemi lubaczowskiej i Roztoczu, naszej „małej Ojczyźnie”. Są to albumy, publikacje przyrodnicze, historyczne, mogące stanowić zaplecze dydaktyczne dla edukacji regionalnej we wszystkich typach szkół i placówek. Wiele cennych informacji można również znaleźć w dostępnych w czytelni czasopismach. W holu biblioteki oraz w wypożyczalni można obejrzeć wystawy tematyczne dotyczące walorów przyrodniczych i kulturowych podkarpacia. W gablotach prezentowane są publikacje lubaczowskiej filii.

Poniżej prezentujemy zestawienia bibliograficzne dotyczące podkarpacia, dostępne na stronie internetowej PBW w Przemyślu. Wszystkie pozycje można wypożyczyć w sposób tradycyjny jak również  poprzez wypożyczenia zdalne z dostawą do domu. W bibliotece dostępne są gotowe materiały dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach z edukacji regionalnej
i godzinach wychowawczych.

Zapraszamy do biblioteki.

Linki do zestawień bibliograficznych:

Autor: Wiesława Olchowy