POLSKI NOBEL LITERACKI

Przemyśl

Rok 2019 zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach literatury i kultury polskiej. Członkowie Noblowskiej Akademii Szwedzkiej uhonorowali Literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok polską pisarkę Olgę Tokarczuk.To największy sukces literatury polskiej od czasu otrzymania Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską. Ta prestiżowa nagroda została ustanowiona przez szwedzkiego przemysłowca Alfreda Nobla w jego testamencie z 1895 roku. Przyznawana jest od 1901 roku. Literacką Nagrodą Nobla wyróżnionych zostało 114 osób. Olga Tokarczuk jest piątą polską pisarka, która otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Przed nią Literacką Nagrodę Nobla otrzymali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Stanisław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Pierwszym polskim laureatem w dziedzinie literatury był Henryk Sienkiewicz. Nagrodę Nobla otrzymał w 1905 roku. Był szóstym noblistą literackim na świecie. Do otrzymania tego zaszczytnego wyróżnienia przyczyniła się powieść Quo vadis, która zyskała popularność nie tylko w Polsce ale i na świecie. W 1924 roku Literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk Władysława Stanisława Reymonta za powieść „Chłopi”.
Rok1980 przyniósł literaturze polskiej kolejnego noblistę, Czesława Miłosza. Poeta i pisarz, tworzący głównie na emigracji, został nagrodzony za bezkompromisową wnikliwość w opisywaniu losów człowieka w świecie, pełnym zagrożeń. W 1996 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymała polska poetka Wisława Szymborska. Jej poezja to unikalna liryka o głębokiej refleksji.
Olga Tokarczuk była wymieniana jako pewny kandydat do literackiego Nobla przez wszystkie kręgi krytyków i recenzentów literackich w Europie. Określana jest jako pisarka trans graniczna, która z pasją traktuje przekraczanie granic jako formę życia. Jej powieści są określane jako doskonałe w swojej formie i treści. Wszystko jest doskonale opowiedziane, bardzo precyzyjnym językiem. Oprócz Nagrody Akademii Szwedzkiej, Olga Tokarczuk jest laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” oraz Nagrody Nike w 2015 roku za „Księgi Jakubowe”.
W PBW w Przemyślu - Filia Lubaczów można obejrzeć wystawę okolicznościową „Literacki Nobel”, poświęconą wszystkim polskim laureatom Literackiej Nagrody Nobla. Biblioteka posiada w swoich zbiorach szereg pozycji autorstwa polskich noblistów, zarówno w formie tradycyjnej, jak też w postaci audiobooków oraz ciekawe opracowania i biografie, dotyczące ich życia i twórczości. Zapraszamy do lektury. Polecamy usługę wypożyczeń zdalnych  z dostawą do domu, oferowanych w ramach projektu Podkarpackie E-biblioteki pedagogiczne.  Lubaczowska filia poleca również bogaty zbiór czasopism pedagogicznych, w których nauczyciele mogą znaleźć ciekawe scenariusze zajęć, dotyczące polskich noblistów. Nowością jest możliwość zamawiana skanów, które są do pobrania na indywidualnych kontach czytelników. Zachęcamy do korzystania z zasobów czytelni oraz nowoczesnych usług, jakie oferuje nasza biblioteka.
W załączniku  do pobrania są scenariusze zajęć, dotyczące życia i twórczości polskich laureatów Nagrody Nobla. Materiały  pochodzą z czasopism, dostępnych w bibliotece, takich jak: Biblioteka w szkole, Język polski w Liceum, Polonistyka. Przeznaczone są do pracy z uczniami szkół ponadpodstawowych oraz klas ósmych szkoły podstawowej. Proponujemy również linki, kierujące do stron internetowych, gdzie można znaleźć ciekawe opracowania metodyczne na temat polskich noblistów, przydatne podczas lekcji.

Autor: Renata Stefanik, Wiesława Olchowy, Lucyna Zabrońska