„Praca ze źródłem historycznym” - relacja z warsztatów

Przemyśl

5 marca 2024 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu odbyły się warsztaty dla uczniów nt. „Praca ze źródłem historycznym”.  W warsztatach, które poprowadziła Katarzyna Kyc – starszy specjalista oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie uczestniczyła młodzież klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu oraz Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu – łącznie ok. 40 osób.

Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie czym są źródła historyczne i jak się je dzieli. Omawiając powyższe zagadnienie prowadząca  zaprezentowała przykłady różnych źródeł historycznych, np. zdjęcia kronik, pamiętników, listów, konstytucji 3 maja, epigrafik ściennych pochodzących z więzień czasów komunistycznych, wykopalisk w Pompejach, prac ekshumacyjnych na warszawskiej Łączce, itp.

W kolejnej części zajęć rozmawiano o tym jak pracować z poszczególnymi źródłami historycznymi i analizować konkretne źródła. Pani K. Kyc zwróciła uwagę na to, jak ważna w pracy historyka badacza jest szeroka wiedza dotycząca epoki z której pochodzi i której dotyczy źródło, znajomość faktów historycznych, kodu kulturowego, kontekstu badanych zjawisk, itp. Rozmawiano także o trudnej sztuce oceny wiarygodności źródeł historycznych m.in. w zależności od czasu i powodu ich powstania czy kompetencji, obiektywności i intencji autora. Prowadząca wspomniała także o największym „grzechu” badacza, który tworzy tezę i na siłę próbuje ją udowodnić dopuszczając jedne źródła informacji, a odrzucając lub celowo pomijają w swojej pracy inne – te, które nie pasujące do jego założeń i celów.

Na koniec podczas praktycznych ćwiczeń uczniowie wspólnie analizowali prezentowane źródła oraz zastanawiali się do czego zdobyta na zajęciach wiedza i umiejetności mogą im się przydać w codziennym życiu - np. odporoność na manipulacje medialne, umiejętność rozpoznawania niewiarygodnych informacji, świadomość potrzeby potwierdzania zdobytych informacji w różnych wiarygodnych źródłach, itp.

Autor: Elżbieta Krupa