6 grudnia 2022 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyły się dwie edycje warsztatów przeznaczonych kolejno dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, bibliotekarzy szkół podstawowych, polonistów klas IV – V, a druga transza dla polonistów klas VI – VIII szkół podstawowych, bibliotekarzy i polonistów szkół ponadpodstawowych.
O godz. 10.30 realizowany był temat: Praca z uczniem szkoły podstawowej w zakresie recytacji i technik aktorskich. Kształcenie kompetencji z zakresu przedsiębiorczości: zdolność wykorzystywania szans i pomysłów, przeznaczony dla pierwszej ze wspomnianych wyżej grup odbiorców, zaś o 12.00 rozpoczęło się szkolenie nt. Praca z grupą teatralną w szkole ponadpodstawowej. Kształcenie kompetencji z zakresu przedsiębiorczości - komunikacja interpersonalna, adresowane do drugiej wymienionej grupy.
Pomysł zorganizowania niniejszych form zrodził się podczas prac komisji konkursu recytatorskiego poezji młodopolskich twórców - Bolesława Leśmiana, Leopold Staffa, Stanisława Wyspiańskiego, który odbył się w PBW w Przemyślu 31 maja br. Wówczas to, członkowie Jury podziwiając występy uczniów, a następnie mierząc się z trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców, zauważyli, że zapewne równie trudne zadanie mają nauczyciele przygotowujący swoich podopiecznych do takich prezentacji i występów scenicznych. W sposób naturalny pojawił się zatem pomysł zorganizowania szkolenia, które wyposażyłoby nauczycieli w umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą w tym zakresie, pokazałoby na co należy zwrócić uwagę, by maksymalnie rozwinąć ich talent oraz wykorzystać wrodzony potencjał, a równocześnie niejako „przygasić” niekorzystne nawyki i przyzwyczajenia dzieci.
Do realizacji pomysłu zaprosiliśmy pana Rafała Paśko – założyciela teatru amatorskiego S.A.N., odnoszącego sukcesy aktora, scenarzystę, reżysera, instruktora teatralnego dla młodzieży, doradcę metodycznego w PCEN w Rzeszowie – Oddział w Przemyślu.
W omawianych formach doskonalących wzięli udział nauczyciele z Przemyśla i powiatu przemyskiego. Warto jednak wspomnieć, że warsztaty cieszą się powodzeniem wśród zapraszanych pedagogów i były już wcześniej zrealizowane w naszej jarosławskiej filii – link do relacji, zaś w następnym semestrze zostaną przeprowadzone również w PBW w Przemyślu – Filia w Przeworsku.
Na koniec dziękujemy panu Rafałowi Paśko za otwartość i przeprowadzone dla nas doskonalenia oraz liczymy na dalszą dobrą współpracę.